Ile nowych przypadków koronawirusa? Ile zgonów? Resort podał oficjalne dane [6 grudnia]

Koronawirus w Polsce. W poniedziałek 6 grudnia resort zdrowia podał informację o 13 250 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 25 chorych.
Zobacz wideo

Mamy 13 250 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwie mazowieckim (2116), śląskim (1638), dolnośląskim (1408), małopolskim (1290) i wielkopolskim (1029). Poniżej tysiąca przypadków odnotowano w województwach: pomorskim (990), zachodniopomorskim (962), łódzkim (722), lubuskim (536), kujawsko-pomorskim (526), opolskim (502), podkarpackim (365), warmińsko-mazurskim (327), świętokrzyskim (300), lubelskim (285) oraz podlaskim (148). 106 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 17 osób.

Już wcześniej te dane ujawnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Pandemia osiągnęła pewną stabilizację - ocenił. 

Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń w ostatnich dniach?

Mamy 22 389 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronowirusem, a w związku z COVID-19 zmarło 45 osób - takie dane resort zdrowia podał w niedzielę. Generalnie w ubiegłym tygodniu liczby związane z pandemią były bardzo niepokojące. W sobotę 5 grudnia mieliśmy 25 576 nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarło 502 osób.

W piątek 3 grudnia resort zdrowia podał, że w Polsce wykryto 26 965 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 470 osób. Dzień wcześniej - w czwartek 2 grudnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 356 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarły 502 osoby. 

Z kolei w środę 1 grudnia odnotowano 29 064 zachorowań na koronawirusa. Był to dotychczasowy rekord zakażeń w IV fali pandemii. W związku z COVID-19 zmarło aż 570 osób. We wtorek 30 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych zakażeniach. W związku z COVID-19 zmarło 526 osób.

Koronawirus. Znów głośno o amantadynie

Communication Biology, czasopismo naukowe należące do grupy Nature, opublikowało artykuł o tytule "Amantadyna ma potencjał w leczeniu COVID-19" i wzbudziło niemałą sensację. Co przedstawiła ta praca? - Hamowanie kanału jonowego przez amantadynę w warunkach in vitro. Autorzy tej pracy nie badali bezpośredniego działania amantadyny na wirusa. To nie jest żadna nowość, już prof. Krzysztof Pyrć mówił o kanale jonowym, jednak zablokowanie kanału jonowego nie zatrzymuje zdolności wirusa do zarażenia - prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z katedry wirusologii i immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie chłodziła emocje. 

Dodała, że "sami autorzy napisali, że żeby ostatecznie wykazać działanie amantadyny w leczeniu COVID-19 są potrzebne kontrolowane badania z podwójnie ślepą próbą". I - jak podkreśliła - próby kliniczne są obecnie wykonywane w wielu ośrodkach na świecie. - Żadne z dotychczasowych badań klinicznych nie potwierdziło skuteczności amantadyny w leczeniu tej choroby - zaznaczyła jednak. 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Obejmują one zakaz lotów do siedmiu afrykańskich krajów i zmniejszone limity - w hotelach, sklepach, kinach, siłowniach czy kościołach. Pojawiają się jednak liczne komentarze ekspertów, że środki podejmowane przez rząd w walce z pandemią są niewystarczające.

Swoje postulaty dotyczące egzekwowania obostrzeń przedstawili lekarze zakaźnicy. Chodzi m.in. o wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, czy pracownicy są zaszczepieni. Lekarze domagają się także wprowadzenia prawa, które ograniczyłoby dostęp osób bez szczepień np. do restauracji, kościołów czy kin. Stanowisko zakaźników poparła Naczelna Rada Lekarska, wskazując, że to wyraźny sygnał, że "dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM