Ile nowych przypadków koronawirusa? Ile zgonów? Są oficjalne dane [7 grudnia]

We wtorek 7 grudnia ministerstwo zdrowia poinformowało o 19 366 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 504 osoby.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Te dane ujawnił rano wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. 

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w szpitalach 30 263 łóżka i 2736 respiratorów. Hospitalizowanych jest 23 604 chorych, w tym 2036 podłączonych do respiratorów – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Ile nowych przypadków koronawirusa w ostatnich dniach?

W poniedziałek 6 grudnia resort zdrowia podał informację o 13 250 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 25 chorych. 

Mamy 22 389 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronowirusem, a w związku z COVID-19 zmarło 45 osób - takie dane resort zdrowia podał w niedzielę. Generalnie w ubiegłym tygodniu liczby związane z pandemią były bardzo niepokojące. W sobotę 5 grudnia mieliśmy 25 576 nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarło 502 osób.

W piątek 3 grudnia resort zdrowia podał, że w Polsce wykryto 26 965 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 470 osób. Dzień wcześniej - w czwartek 2 grudnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 356 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarły 502 osoby. 

Z kolei w środę 1 grudnia odnotowano 29 064 zachorowań na koronawirusa. Był to dotychczasowy rekord zakażeń w IV fali pandemii. W związku z COVID-19 zmarło aż 570 osób. We wtorek 30 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych zakażeniach. W związku z COVID-19 zmarło 526 osób.

Lewica chce obowiązkowych szczepień

Lewica chce obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 i kary grzywny dla odmawiających szczepień. W poniedziałek projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie. Według polityków Lewicy rząd nie przygotował się do czwartej fali i utracił kontrolę nad sytuacją epidemiczną.- Zacznijcie reagować - zaapelował do rządu i prezydenta współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. 

Ten pomysł komentował w TOK FM profesor Ernest Kuchar. Jak przekonywał specjalista chorób zakaźnych, ma on dobre i złe strony. – Widzę, że komuniści i ich duchowi następcy w metodach do działania częściej sięgają po kij niż marchewkę. Tyle, że to tylko taka proteza (rozwiązania problemu-red.), w myśl: dawaj, będzie przymus. Ale pierwsze pytanie, kto to będzie egzekwował? – pytał ekspert.

Podkreślał, że najważniejsze jest, aby Polacy szczepili się z własnej woli, a do tego potrzeba jest długoletnia edukacja prozdrowotna. Wiedza na temat tego, jak działają szczepienia. – No może taki obowiązek przekona niezdecydowanych, wahających się. Jednak Polacy zasadniczo podejrzliwe patrzą na zarządzenia władzy. Co sobie pomyślą wobec takiego obowiązku – mówił prof. Kuchar i dodawał, że taki przymus może jeszcze bardziej wzmocnić postawy antyszczepionkowców.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Obejmują one zakaz lotów do siedmiu afrykańskich krajów i zmniejszone limity - w hotelach, sklepach, kinach, siłowniach czy kościołach. Pojawiają się jednak liczne komentarze ekspertów, że środki podejmowane przez rząd w walce z pandemią są niewystarczające.

Swoje postulaty dotyczące egzekwowania obostrzeń przedstawili lekarze zakaźnicy. Chodzi m.in. o wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, czy pracownicy są zaszczepieni. Lekarze domagają się także wprowadzenia prawa, które ograniczyłoby dostęp osób bez szczepień np. do restauracji, kościołów czy kin. Stanowisko zakaźników poparła Naczelna Rada Lekarska, wskazując, że to wyraźny sygnał, że "dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM