Nowe obostrzenia na święta. Sprawdź, co się zmieni

Nowe obostrzenia na święta. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 15 grudnia obniżone zostaną limity obłożenia z 50 do 30 proc. w restauracjach, barach i hotelach. - Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych - podał.
Zobacz wideo

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z nadchodzącymi świętami i nowym wariantem koronawirusa zostaną wprowadzone nowe epidemiczne obostrzenia. - W ostatnich tygodniach sytuacja się ustabilizowała, te liczby zakażeń są na bardzo zbliżonym poziomie. Scenariusz, kiedy ta liczba będzie się utrzymywała, a nie malała, jest poważnym zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej. Niestety, nie widać wyraźnych sygnałów spadków tych zakażeń - powiedział szef resortu zdrowia i dodał, że ta sytuacja wymaga "stanowczych działań".

Nowe obostrzenia na święta

Od 15 grudnia obniżone zostaną limity do 30 proc. obłożenia w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i kościołach. - Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych - poinformowano. Ponadto w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. 

Od 15 grudnia zostaną zamknięte dyskoteki, klubu i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Obniżony zostanie też limit w transporcie zbiorowym do 75 procent. Będą też obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Z kolei wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen będą musiały mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Sylwester z luźniejszymi obostrzeniami

Ponadto 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie można przyjmować do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

- Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i szkołach średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Żłobki i przedszkola będą otwarte

Poważna zmiana w ustawie o paszportach covidowych

Minister zdrowia odniósł się we wtorek na konferencji prasowej do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. - Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS - zapewnił.

- Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił szef MZ.

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał.

Obowiązkowe szczepienia

Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Obostrzenia na Boże Narodzenie

Nowe obostrzenia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już w poniedziałek. Stwierdził, że są konieczne w związku z nadchodzącymi świętami i groźbą rozprzestrzenienia się w Polsce mutacji wirusa omikron. Ocenił, że w Polsce "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych". -Będziemy dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce - podkreślił.

Wcześniejszy pakiet obostrzeń

Wcześniejsze obostrzenia rząd ogłosił pod koniec listopada. Zostały wprowadzone na czas od 1 do 17 grudnia, ale minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegł, że "jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień".

Do 50 proc. obniżono limit 50 proc. obłożenia w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Taki sam limit dotyczy obiektów sportowych: basenów i aquaparków.

Do 250 osób może uczestniczyć na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w takich zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek (do tej pory limit wynosił 150 osób). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wprowadzono również zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach znajdujących się na południu Afryki. Dotyczy on przylotów z Królestwa Eswatini, Królestwa Lesotho, Republiki Botswany, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Zimbabwe.

Przypomnijmy, nadal w całym kraju jest obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju czy zaburzenia psychiczne. Należy również zachować dystans - minimalnie 1,5 m od siebie.

DOSTĘP PREMIUM