Prawie 600 zgonów w związku z COVID-19. Są oficjalne dane dotyczące pandemii [8 grudnia]

W środę 8 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 542 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 592 osoby.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Ministerstwo Zdrowia podało w środę nowe dane dotyczące pandemii koronawirusa. Nowe zakażenia pochodzą z województw: śląskiego (4234), mazowieckiego (4035), wielkopolskiego (3166), małopolskiego (2505), dolnośląskiego (2500), pomorskiego (1760), łódzkiego (1679), kujawsko-pomorskiego (1407). zachodniopomorskiego (1275), warmińsko-mazurskiego (1218), lubelskiego (900), podkarpackiego (900), opolskiego (827), lubuskiego (722), świętokrzyskiego (652), podlaskiego (539). 223 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 w całej Polsce zmarło 188 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 404 osoby. Oznacza to, że w związku z COVID-19 minionej doby odnotowano aż 592 zgony, co stanowi rekord IV fali pandemii.

Ile nowych przypadków koronawirusa w ostatnich dniach?

We wtorek 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 366 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 504 osoby. Dzień wcześniej - w poniedziałek 6 grudnia - resort zdrowia podał, że w naszym kraju wykryto 13 250 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 25 chorych. 

Z kolei w niedzielę 5 grudnia odnotowano 22 389 nowych przypadków zakażenia koronowirusem, a w związku z COVID-19 zmarło 45 osób. W sobotę 5 grudnia mieliśmy 25 576 nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarło 502 osób.

Nowe obostrzenia na święta

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z nadchodzącymi świętami i nowym wariantem koronawirusa zostaną wprowadzone nowe epidemiczne obostrzenia. Od 15 grudnia obniżone zostaną limity do 30 proc. obłożenia w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i kościołach. - Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych - poinformowano. Ponadto w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. 

Od 15 grudnia zostaną zamknięte dyskoteki, klubu i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Obniżony zostanie też limit w transporcie zbiorowym do 75 procent. Będą też obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Z kolei wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen będą musiały mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Ponadto 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie można przyjmować do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych. Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna w szkołach podstawowych i szkołach średnich. Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej.

Poważna zmiana w ustawie o paszportach covidowych

Minister zdrowia odniósł się we wtorek do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. - Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS - zapewnił. - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - dodał szef MZ.

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał.

Obowiązkowe szczepienia m.in. dla medyków

Adam Niedzielski poinformował również, że od 1 marca rząd będzie chciał wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. - Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Lewica chce obowiązkowych szczepień

Obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 i kary grzywny dla odmawiających szczepień chce Lewica. W poniedziałek projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie. Według polityków Lewicy rząd nie przygotował się do czwartej fali i utracił kontrolę nad sytuacją epidemiczną. - Zacznijcie reagować - zaapelował do rządu i prezydenta współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. 

Ten pomysł komentował w TOK FM profesor Ernest Kuchar. Jak przekonywał specjalista chorób zakaźnych, ma on dobre i złe strony. – Widzę, że komuniści i ich duchowi następcy w metodach do działania częściej sięgają po kij niż marchewkę. Tyle, że to tylko taka proteza (rozwiązania problemu-red.), w myśl: dawaj, będzie przymus. Ale pierwsze pytanie, kto to będzie egzekwował? – pytał ekspert.

Podkreślał, że najważniejsze jest, aby Polacy szczepili się z własnej woli, a do tego potrzeba jest długoletnia edukacja prozdrowotna. Wiedza na temat tego, jak działają szczepienia. – No może taki obowiązek przekona niezdecydowanych, wahających się. Jednak Polacy zasadniczo podejrzliwe patrzą na zarządzenia władzy. Co sobie pomyślą wobec takiego obowiązku – mówił prof. Kuchar i dodawał, że taki przymus może jeszcze bardziej wzmocnić postawy antyszczepionkowców.

DOSTĘP PREMIUM