Biolożka o szczepionkach na COVID-19: Gdybym mogła zaszczepić trzyletniego wnuka, to bym to zrobiła
W poniedziałek zanotowaliśmy ponad 11 000 nowych zakażeń i 29 zgonów w związku z COVID-19. Jednak dane też po weekendzie - jak przyznaje sam resort zdrowia - mogą nie oddawać rzeczywistości, bo nie działają choćby Urzędy Stanu Cywilnego, które zajmują się zgonami. W niedzielę wykonuje się też mniej testów. W ubiegłym tygodniu niemal codziennie dostawaliśmy informację, że około 500 osób "nie poradziło sobie z koronawirusem". Rekordowa była środa, kiedy poinformowano o 592 zgonach, co stanowiło smutny "rekord" IV fali pandemii.
Na niepokojąco dużą liczbę osób umierających zwracała uwagę w TOK FM prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Sytuacja jest u nas naprawdę zastraszająca. Od momentu, w którym zaczęło się pojawiać te kilkaset zgonów dziennie, jest to dla mnie niewyobrażalne. W dodatku w jakich warunkach ci ludzie umierają, w izolacji, na zamkniętych oddziałach, duszą się - mówiła gościni audycji.
W ocenie ekspertki dzieje się tak nie tylko dlatego, że choroba jest niebezpieczna. - Niewątpliwie jest groźna, ten wirus potrafi zabić - mówiła. Wskazywała jednak na przeciążoną i niedofinansowaną służbę zdrowia. - Dlatego cała nadzieja w szczepionkach - podkreśliła prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. Wskazała także, że mamy już dobre szczepionki. - Zaszczepiłam siebie trzy razy, zaszczepił się mój mąż, mój syn, jego żona, wszyscy naokoło mnie. Gdybym mogła zaszczepić trzyletniego wnuka, to bym to zrobiła. Mówię to z całą odpowiedzialnością, naprawdę wierzę w to, a nawet nie wierzę, wiem, że te szczepionki są bezpieczne i skuteczne - mówiła prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
To nie walka z pandemią, to polityka
Prowadzący audycję Mikołaj Lizut zwrócił uwagę, że w Polsce restrykcje ciągle są bardzo łagodne, a obostrzenia dotyczące osób niezaszczepionych mają wątpliwą podstawę prawną. - Wygląda na to, że do walki z pandemią w Polsce przede wszystkim wkrada się polityka i to jest nasze nieszczęście - zauważył. - Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, ale cenę za to płacą ludzie, którzy umierają w szpitalach - odpowiedziała prof. Bieńkowska-Szewczyk. - Byłam na koncercie we Włoszech, jakie to było sympatyczne, jak wszyscy mieli sprawdzone te certyfikaty przy kupnie biletów i przy wejściu na salę. Człowiekowi daje to poczucie bezpieczeństwa i to naprawdę ważna rzecz, żeby nie szerzyć tej epidemii - powiedziała ekspertka.
Gościni audycji apelowała, by przede wszystkim zachować teraz zdrowy rozsądek, unikać dużych przyjęć. - Duże skupiska, szczególnie dla osób niezaszczepionych, to nie jest najlepszy pomysł. Zbliża się okres świąteczny, nie chcemy tych świąt spędzić w izolacji, ale jakieś granice powinny być - mówiła prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, szefowa Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów na Uniwersytecie Gdańskim.
Przypomnijmy, do Polski ma w poniedziałek dotrzeć ponad milion dawek dziecięcych szczepionek przeciw COVID-19. Skierowania na szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat są już wystawione i pojawiają się na Internetowych Kontach Pacjentów. Akcja szczepień dzieci ma zacząć się w czwartek.
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- "Z 40 jeńców Rosjanie wykastrowali ponad połowę". Polscy ratownicy idą w ogień Putina
- PiS wycofuje się z "podatku od zbiórek". Morawiecki: Dałem jasne dyspozycje
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- FBI w wakacyjnym domu Joe Bidena. W tle niejawne dokumenty. "Pełne wsparcie i współpraca"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy