Media: Pierwsza w Chinach osoba z wykrytym omikronem jest z Polski. Jest komentarz resortu zdrowia

Służby medyczne w mieście Tiencin na północy Chin zgłosiły pierwsze zakażenie nowym wariantem koronawirusa omikron w Chinach kontynentalnych. Państwowe chińskie media podały, że zakażony to obywatel Polski.
Zobacz wideo

Zakażenie koronawirusem wykryto w czwartek 9 grudnia u osoby, która przybyła do Chin z zagranicy, a badania genetyczne wykazały, że jest to wariant omikron. Obecnie zakażona osoba jest leczona w szpitalu - poinformowała państwowa telewizja CCTV.

Fakt, iż dana osoba była zakażona nowym wariantem potwierdziło tamtejsze Centrum Zapobiegania i Kontroli Epidemii. Jak podaje Global Times, gazeta należąca do partii komunistycznej, próbka z omikronem pochodziła od osoby, która przyleciała z Europy - konkretniej dziennik podaje, że sprawa dotyczyła obywatela polskiego, który przyleciał do Tiencin z Warszawy.

To pierwsze zakażenie omikronem potwierdzone w Chinach kontynentalnych. Wcześniej kilka infekcji tym wariantem zgłoszono w Hongkongu, który jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL.

"Sytuacja jest niejednoznaczna"

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do informacji o Polce zakażonej nowym wariantem koronawirusa Omikron, która przyleciała do Chin z Warszawy powiedział PAP, że sytuacja jest niejednoznaczna. - Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny – poinformował rzecznik MZ.

- Sanepid podjął działania, jest w kontakcie z kobietą i jej rodziną - dodał.

COVID-19 w Chinach 

Chińskie władze wymagają od wszystkich podróżnych, którzy powracają lub przybywają do Chin, aby poddawali się co najmniej dwutygodniowej kwarantannie w wyznaczonych ośrodkach w mieście przylotu. Podczas kwarantanny są wielokrotnie badani na koronawirusa.

Pandemia COVID-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wiosny 2020 roku, choć w kraju sporadycznie pojawiają się nowe ogniska choroby. Władze obstają przy strategii "zero covid" i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje. Chińscy eksperci oceniali, że surowe zasady uchronią kraj również przed wariantem omikron.

DOSTĘP PREMIUM