Ile nowych zakażeń COVID-19? Znów dużo ofiar [17 grudnia]

W piątek 17 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 027 nowych zachorowaniach na COVID-19 w naszym kraju. 566 osób zmarło.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 20 027 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 566 osób z COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

Wczoraj, czyli w czwartek 16 grudnia poinformowano o 22 097 nowych zakażeniach oraz o śmierci 592 osób. Jak mówił min. Adam Niedzielski, porównując tydzień do tygodnia nowych zakażeń jest "o blisko 20 proc. mniej".

W środę 15 grudnia Ministerstwo Zdrowia odnotowało 24 266 nowych zachorowań na koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 669 zmarło osób. We wtorek resort zdrowia poinformował o 17 460 nowych przypadkach koronawirusa, najwięcej na Mazowszu i na Śląsku. Zmarło 537 osób. 

Dzień wcześniej - w poniedziałek, 13 grudnia - nowych zakażeń było 11 379, a zgonów 29. Warto jednak pamiętać, że dane po weekendzie zawsze są nieco niższe od tych, które spływają w pozostałe dni tygodnia. W poniedziałki wykonuje się mniej testów na COVID-19, nie działają też urzędy.

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce

Omikron - nowa mutacja koronawirusa - dotarł do Polski. W czwartek 16 grudnia resort zdrowia potwierdził pierwszy przypadek tego patogenu w naszym kraju. Został wykryty przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach u 30-letniej obywatelki Lesotho.

"Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju" - podało Ministerstwo Zdrowia.

Resort zaznaczył dalej, że "w trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej".

"W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski" - napisało ministerstwo.

Ekspert z grupy MOCOS Marcin Bodych mówił w TOK FM, że już niedługo groźna mutacja może spowodować "gwałtowny wzrost liczby zakażeń".

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

Od 15 grudnia w Polsce obowiązują nowe restrykcje związane z koronawirusem. Obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i kościołach. - Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych - poinformowano. Ponadto w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. Zamknięte są też dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

Obowiązkowe stają się testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Z kolei wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Ponadto 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie można przyjmować do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych. Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna w szkołach podstawowych i szkołach średnich. Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej. Żłobki i przedszkola pozostaną cały czas otwarte.

Koronawirus w Polsce. Ruszają szczepienia dzieci

W czwartek 16 grudnia ruszyły w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Dzieci szczepione będą dwuetapowo (z odstępem co najmniej 21 dni między dawkami) preparatem firmy Pfizer-BioNTech. Podawane dawki będą dostosowane do wieku szczepionego dziecka.

Rejestracja dzieci odbywa się tak, jak w przypadku dorosłych, czyli przez infolinię i za pośrednictwem strony internetowej.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. 

Polak z omikronem w Chinach?

Wiele krajów europejskich - i nie tylko - walczy z wariantem omikron. Szczególnie trudna sytuacja jest w Wielkiej Brytanii, gdzie omikron stanowi obecnie ponad 20 proc. wszystkich zakażeń i zaostrzane są rygory sanitarne. We wtorek rano podano też informację, że pierwszy przypadek omikrona został potwierdzony w Chinach kontynentalnych. Tamtejsze media poinformowały, że była to obywatelka Polski, która przyleciała do chińskiego miasta Tiencin z Warszawy (9 grudnia).

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do informacji o Polce zakażonej nowym wariantem powiedział PAP, że sytuacja jest niejednoznaczna. - Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny - poinformował rzecznik MZ.

DOSTĘP PREMIUM