Nowe obostrzenia. Rozporządzenie ws. koronawirusa opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie dotyczące epidemii koronawirusa. Nowe przepisy zaostrzają limit liczby klientów korzystających z restauracji, hoteli i z kin.
Zobacz wideo

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia, rząd przyjął nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń epidemicznych. Dokument opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Nowe przepisy zaostrzają limit liczby klientów korzystających z restauracji, hoteli i z kin.

Zapisano też, że do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 – "pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19".

Koronawirus. Obostrzenia

Zmiany wchodzą w życie jutro - w środę 15 grudnia.

Zgodnie z nowymi regulacjami:

  • w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach oraz obiektach sportowych obowiązuje obniżenie limitu osób do 30 proc. - osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe;
  • dyskoteki i inne miejsca do tańczenia będą zamknięte;
  • obowiązkowe testy dla osób mieszkających z zakażonymi COVID-19 - nawet jeśli są zaszczepiie i posiadają certyfikat covidowy;
  • obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • wszyscy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

DOSTĘP PREMIUM