Łódź. Duże zainteresowanie szczepieniami dzieci. "Wielu chciałoby zdążyć jeszcze przed Wigilią"

Łódź jest gotowa, by rozpocząć szczepienie dzieci w wieku od 5 do 11 lat przeciwko koronawirusowi. Zainteresowanie - jak mówią urzędnicy - jest duże. Rodzicom zależy, by zaszczepić pociechy jeszcze przed Wigilią, kiedy będą na nauczaniu zdalnym.
Zobacz wideo

Dziś (czwartek) ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5 - 11 lat przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia informowało, że wystawiło 2 miliony 700 skierowań dla tej grupy wiekowej. W środę podawano, że zapisanych jest około 100 tysięcy dzieci w tej grupie wiekowej. - Skierowania mają być sukcesywnie dostępne w aplikacji Internetowego Konta Pacjenta rodzica. Rejestracja na te szczepienia będzie przebiegała tak samo jak dla starszych dzieci - tłumaczy Szymon Kostrzewski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Tu spora część rodziców szybko zaczęła zapisywać swoje pociechy na szczepienia. Urzędnicy podają, że terminów na razie nie brakuje. Wolne są również miejsca jeszcze przed świętami. - Na pewno dla wszystkich wystarczy szczepionek. Zainteresowanie od początku widać, że jest duże - potwierdza Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ. - Wielu łodzian, jak widać, chciałoby zdążyć zaszczepić dziecko pierwszą dawką jeszcze przed Wigilią. Czas jest bardzo dobry, bo teraz dzieci będą na nauczaniu zdalnym, więc w razie gorszego samopoczucia będą w domu, a nie w szkole - dodaje.

Gdzie można zaszczepić dziecko?

Zaszczepić dziecko będzie można w miejskich przychodniach. Rejestracje na szczepienia prowadzą m.in. Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty", MCM "Górna", MCM "Polesie", MCM "Widzew", Centrum Medyczne "Rydygier" i Bionanopark. W styczniu rozpoczną się zapisy w MCM Jonscher.

 - Dzieci od 5. do 11. roku życia będą miały podaną "dawkę pediatryczną" liczącą 10 mikrogramów szczepionki Pfizer - przypomina Anna Leder. - To lekarz kwalifikuje do szczepienia. Proces jest podobny do tego, który znamy. Każdy z nas szczepił dzieci, gdy były one małe. Różni się to tym, że dawka przypominająca jest już po 21 dniach. Rodzice będą zapisywać na nią dzieci od razu po podaniu pierwszej dawki. Ustalać to będą w punkcie szczepień - wyjaśnia dalej.

W całym województwie łódzkim do zaszczepienia jest 164 504 dzieci od 5. do 11. roku życia. W każdym powiecie znajduje się od kilku do kilkunastu punktów szczepień i - jak zapewniają urzędnicy - szczepionek dla najmłodszych na pewno nie zabraknie. - Punkty zamówiły już szczepionki i cały czas składają te zamówienia - podaje rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Dzieci zaszczepione dwiema dawkami nie będą trafiały na kwarantannę w przypadku, gdy pojawi się COVID-19 w szkole. W środę (15 grudnia) na 308 samorządowych placówek oświatowych w Łodzi w 75 obowiązywała nauka zdalna lub nauczanie hybrydowe. W województwie łódzkim, w grupie wiekowej 12-19 lat, zaszczepionych jest 38 proc.

Znacznie gorzej - jeśli chodzi o zainteresowanie szczepieniami dzieci - jest w mniejszych miejscowościach, o czym pisała "Gazeta Wyborcza". Małe punkty szczepień, zwłaszcza na wsiach, nie zamawiają szczepionek przeciw COVID-19 dla dzieci, bo mają mało chętnych, a Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wysyła tylko pakiety, w których jest minimum sto dawek. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM