Ponad pół tysiąca zgonów. Resort zdrowia podał dobowe dane dotyczące COVID-19 [18 grudnia]

W sobotę 18 grudnia resort zdrowia poinformował o 19 397 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 543 osoby.
Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. Ile zachorowań?

W piątek 17 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 027 nowych zachorowaniach na COVID-19 w naszym kraju. 566 osób zmarło.

W czwartek 16 grudnia poinformowano o 22 097 nowych zakażeniach oraz o śmierci 592 osób. Jak mówił min. Adam Niedzielski, porównując tydzień do tygodnia nowych zakażeń jest "o blisko 20 proc. mniej".

W środę 15 grudnia Ministerstwo Zdrowia odnotowało 24 266 nowych zachorowań na koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 669 zmarło osób. We wtorek resort zdrowia poinformował o 17 460 nowych przypadkach koronawirusa, najwięcej na Mazowszu i na Śląsku. Zmarło 537 osób.

Omikron. Nowy wariant jest już w Polsce

Nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron został już zdiagnozowany w Polsce. Nowa mutacja koronawirusa jest prawdopodobnie bardziej zakaźna niż dotychczasowe.

Kiedy nowy wariant może mieć realny wpływ na poziom zakażeń w naszym kraju? Jak mówił w TOK FM Marcin Bodych z Politechniki Wrocławskiej i grupy MOCOS, omikron nie wpłynie w widoczny sposób na przebieg obecnej IV fali pandemii w naszym kraju. - Najnowsze symulacje wskazują, że będzie on zauważalny najprawdopodobniej w drugiej połowie stycznia, kiedy obecna fala już zostanie zredukowana do poziomu mniej więcej 5 000 zdiagnozowanych zakażeń dziennie - poinformował.

Czy wtedy mogłoby nastąpić takie gwałtowne "odbicie", jakie obserwujemy teraz na Wyspach Brytyjskich? - pytał swojego gościa Adam Ozga. W Wielkiej Brytanii praktycznie każdego dnia znacząco wzrasta liczba nowych zakażeń. - Nasze symulacje, które bazują na danych, które zbieramy z literatury i na danych empirycznych, wskazują na możliwość, że to będzie gwałtowny wzrost liczby przypadków. że to będzie mocne odbicie do góry - powiedział członek grupy MOCOS, która zajmuje się modelowaniem rozwoju pandemii.

Omikron. Zakażona trzyletnia dziewczynka 

"Mamy potwierdzony drugi przypadek koronawirusa w mutacji omikron w Polsce. Zakażona to trzyletnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie. Pozytywny wynik testu PCR uzyskała 14.12. Próbka sekwencjonowana była w laboratorium w Katowicach" - przekazał w piątek resort zdrowia.

"GIS prowadzi obecnie wywiad epidemiczny. Wkrótce więcej szczegółów" - napisało ministerstwo.

W czwartek katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która w ub. tygodniu uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. Obecnie przebywa w izolatorium w Myszkowie, czuje się dobrze – poinformował w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

DOSTĘP PREMIUM