Minister zdrowia o szczepieniach dla medyków: Rozporządzenie będzie zmuszało wszystkich. Mówił też o protestach

Jeszcze w grudniu minister zdrowia Adam Niedzielski ma wydać rozporządzenie, które nałoży na cały personel medyczny obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W kwestii takich samych zapisów dla nauczycieli wciąż toczy się dyskusja z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem.
Zobacz wideo

Rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego minister zdrowia ma wydać albo w przyszłym tygodniu, albo w tygodniu poświątecznym. W Polsat News tłumaczył, dlaczego na razie mówi tylko o medykach, a nie również o nauczycielach czy służbach mundurowych. 

- Wszystkie rozwiązania, które staram się przygotować, muszą z jednej strony prezentować punkt widzenia merytoryczny, epidemiczny, ale z drugiej muszą też być możliwe do wdrożenia, tzn. takie, które nie będą wywoływały kontrskutecznych reakcji, czyli np. wyprowadzały ludzi na ulice, powodowały protesty, powodowały wrzenie społeczne, więc na razie, jeśli chodzi o sam obowiązek szczepień, to absolutnie grupa medyków będzie temu podlegała - wskazywał Niedzielski. Jak dodał, czeka jeszcze na stanowisko samorządów zawodowych. 

Pytany o kwestię obowiązku szczepień dla nauczycieli, przyznał, że rząd nie ma jeszcze uzgodnionego stanowiska. - Jeżeli chodzi o nauczycieli, to tutaj prowadzę dyskusję z panem ministrem prof. Czarnkiem. Jedynym argumentem, który nas różni jest kwestia spojrzenia na to, na ile wprowadzenie tego obowiązku może zagrozić stabilności nauki - odpowiedział Niedzielski. Czarnek wskazywał, że wprowadzenie obowiązku szczepień dla nauczycieli może spowodować braki kadrowe rzędu kilkudziesięciu tysięcy pedagogów.

Niedzielski deklarował, że wspólnie z ministrem edukacji dali sobie do końca grudnia czas na wypracowanie rozwiązania. Zdradził też, jak brzmi to, które jest na stole. - Zrobimy prawdopodobnie tak, że to będzie obowiązek szczepienia jednak dla grup nauczycieli, który będzie równocześnie oznaczał, że przy kontynuacji zatrudnienia pracodawca będzie miał prawo, a nie obowiązek uwzględnić to przy formule zatrudnienia dalszej albo przesunąć do innych obowiązków - tłumaczył. 

Od poniedziałku 20 grudnia wszystkie szkoły przechodzą w tryb nauki zdalnej, który trwać ma przez kolejne trzy tygodnie. W praktyce dzieci i młodzież będą mieć lekcje online tylko przez kilka dni ze względu na trwające w tym czasie ferie świąteczne. 

DOSTĘP PREMIUM