Ile nowych przypadków COVID-19? Najnowsze dane. Zgonów więcej niż przed tygodniem [19 grudnia]

Niedzielne dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 15 976 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło w sumie 70 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwach: śląskim - 2329, mazowieckim - 2040 oraz wielkopolskim - 1891.

"Z powodu COVID-19 zmarło 17 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 53 osoby" - poinformowało ministerstwo.

Przed tygodniem - 12 grudnia - resort zdrowia raportował o 19 452 nowych zakażeniach oraz o śmierci 65 osób.

Od marca 2020 roku w Polsce stwierdzono 3 958 840 zakażeń koronawirusem. W tym czasie w związku z COVID-19 zmarło 91 485 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W sobotę 18 grudnia resort zdrowia informował o 19 397 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Podano również informację, że zmarły 543 osoby z COVID-19.

Dzień wcześniej, w piątek 17 grudnia statystyki były nieco wyższe - 20 027 nowych zachorowań na COVID-19 i 566 osób zmarłych. Kiedy minister Adam Niedzielski w czwartek podawał dobowe dane - 22 097 nowych zakażeń oraz 592 osób zmarłych - podkreślał, że porównując tydzień do tygodnia, nowych zakażeń jest "o blisko 20 proc. mniej".

Trzeci przypadek wariantu omikron w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzecim w Polsce przypadku zakażenia wariantem omikron. Zakażona jest siedmioletnia dziewczynka z Gdańska. "Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej" - poinformowało MZ. Resort przekazał, że dzieci z klasy zakażonej dziewczynki "były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test".

W piątek resort zdrowia informował o zakażeniu potwierdzonym u trzylatki z Warszawy. d

Pierwszy w Polsce przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa stwierdzono w miniony czwartek 16 grudnia. Zakażona to obywatelka Lesotho, która przyjechała do Polski na Cyfrowy Szczyt ONZ w Katowicach.

Omikron rozprzestrzenia się szybciej

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przy infekcjach lokalnych liczba zakażeń omikronem rośnie 1,5 - 2-krotnie w ciągu trzech dni, znacznie szybciej niż w przypadku delty. Ponadto omikron rozprzestrzenia się bardzo szybko w krajach, w których odporność jest już wysoka.

Błyskawiczna transmisja wirusa być związana z jego zdolnością do omijania bariery immunologicznej wytworzonej przez szczepienia lub przebycie infekcji - wyjaśnia WHO.

Organizacja podkreśla, że wciąż dane na temat omikrona są niewystarczające, by ustalić, jak ciężki kliniczny przebieg choroby powoduje, ani jak skuteczna jest ochrona dawana przez kolejne dawki szczepionki.

WHO zwraca jednak uwagę, że rośnie liczba hospitalizacji w krajach, w których diagnozuje się wiele zakażeń omikronem, czyli w Republice Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii, istnieje zatem niebezpieczeństwo, że wariant ten doprowadzi do poważnego przeciążenia systemów opieki zdrowotnej.

Niemcy: Przez omikron dojdziemy do granicy

Niemiecki rząd ostrzega, że Niemcy zmierzą się wkrótce z wyzwaniem, jakiego jeszcze nie było. Minister zdrowia Karl Lauterbach zapowiadał w piątek "potężną piątą falę" koronawirusa, podkreślając, że nie da się jej uniknąć. 

Zastrzegł, że choć omikron może być nieco łagodniejszy niż wcześniejsze warianty, to niską liczbę zgonów uda się utrzymać tylko przez dwa-trzy tygodnie od gwałtownego startu nowej pandemii. Potem gigantyczna liczba zakażeń wynikająca z 70 razy większej zakaźności niż wersja delta, doprowadzi do wzrostu liczby ciężkich przebiegów choroby w szpitalach.

TOK FM PREMIUM