Omikron. 7 zakażeń w Polsce. "Rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w poprzednich wariantach"

W Polsce potwierdzonych jest już siedem przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzecim przypadku omikorona - zakażenie stwierdzono u siedmiolatki z Gdańska.
Zobacz wideo

Wiceminister zdrowia w TVP Info poinformował, że według najnowszych danych w Polsce "mamy potwierdzonych już siedem przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron". Jak podkreślił Waldemar Kraska, nowa mutacja jest "bardzo zakaźna". - Rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w poprzednich wariantach - wskazał.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu trzeciego przypadku wariantu omikron u 7-letniej dziewczynki z Gdańska, która - jak powiedział wiceszef resortu zdrowia - "wróciła z Wielkiej Brytanii" razem ze swoją mamą, u której wystąpiły objawy zakażenia. U dziewczynki objawy były paragrypowe, a test potwierdził, że to zakażenie mutację omikron.

Dziewczynka miała wykonany test PCR 10 grudnia, wcześniej zakażenie przeszła jej mama - podało MZ na Twitterze. "Dzieci z klasy (dziewczynki) były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - poinformowało MZ.

Jak poinformował sanepid, trzy z siedmiu stwierdzonych zakażeń wariantem omikron zdiagnozowano na Mazowszu: "u mężczyzny z powiatu piaseczyńskiego, mężczyzny z Warszawy oraz kobiety będącej obcokrajowcem z Warszawy".

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron w Polsce potwierdzono w miniony czwartek (16 grudnia). Zakażona to 30-letnia obywatelka Lesotho, która przyleciała na Cyfrowy Szczyt ONZ w Katowicach.

TOK FM PREMIUM