Koronawirus. Minister ujawnia nowe dane. "Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji"

O 9 609 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmarło 29 osób z COVID-19.
Zobacz wideo

Szef Ministerstwa Zdrowia przekazał w programie Wirtualnej Polski nowe dane epidemiczne. Odnosząc się do ostatnich statystyk Niedzielski ocenił, że "znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji".

Pytany o ewentualne nowe obostrzenia epidemiczne, szef resortu zdrowia zaznaczył, że rekomendacje zostały ostatnio wdrożone.

Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, w tym m. in. nowe limity osób w miejscach publicznych. W transporcie zbiorowym ma on wynosić 75 proc. obłożenia. Poza tym w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

Omikron w Polsce

W niektórych krajach - np. w Wielkiej Brytanii - obserwujemy ostatnio bardzo wysokie liczby nowych zachorowań. Wszystko przez szybko rozprzestrzeniający się wariant omikron. Jeśli chodzi o Polskę - Ministerstwo Zdrowia informowało ostatnio o trzech oficjalnie potwierdzonych przypadkach zakażenia tą mutacją. To siedmioletnia dziewczynka z Gdańska, trzylatka z Warszawy oraz obywatelka Lesotho. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przy infekcjach lokalnych liczba zakażeń omikronem rośnie 1,5 - 2-krotnie w ciągu trzech dni, znacznie szybciej niż w przypadku delty.

Szczepienia dzieci

W ostatni czwartek w Polsce rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko COVID-19. Do tej pory zaszczepiło się około 32 tys. dzieci, a zapisało się niespełna niespełna 200 tysięcy. To bardzo niewiele, bo Ministerstwo Zdrowia wystawiło 2 miliony 700 tysięcy skierowań dla tej grupy wiekowej.

TOK FM PREMIUM