WHO: 2022 może być rokiem, w którym zakończy się pandemia koronawirusa

- Rok 2022 musi być tym rokiem, kiedy pandemia się zakończy - stwierdził dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Bo to się stało, należy spełnić jeden warunek dotyczący szczepień.
Zobacz wideo

Zdaniem szefa WHO pandemia może się zakończyć w 2022 roku, jeśli do połowy roku 70 proc. populacji we wszystkich krajach świata będzie zaszczepiona przeciw COVID-19. By spełnić ten warunek, należałoby - jak stwierdził - rozwiązać problem nierównego dostępu do szczepionek na świecie.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegał również przed wariantem omikron w kontekście planowanych na święta spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Przekonywał, że naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż omikron rozprzestrzenia się szybciej niż delta i może łatwiej zakażać osoby zaszczepione.

Tezy takie postawili już w ubiegłym tygodniu autorzy badania przeprowadzonego przez londyński uniwersytet Imperial College, z którego wynikało, że wariant koronawirusa omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.

Inne badanie, wykonane przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, wskazało, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed omikronem. Skuteczne pozostają jednak preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer.

WHO ostrzegała już wcześniej, że żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak omikron. Tedros zaapelował już w listopadzie, aby nie lekceważyć omikrona, mimo iż brak jest dowodów na to, iż jest on groźniejszy od dominującego obecnie na świecie wariantu delta.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM