WHO: 2022 może być rokiem, w którym zakończy się pandemia koronawirusa
Zdaniem szefa WHO pandemia może się zakończyć w 2022 roku, jeśli do połowy roku 70 proc. populacji we wszystkich krajach świata będzie zaszczepiona przeciw COVID-19. By spełnić ten warunek, należałoby - jak stwierdził - rozwiązać problem nierównego dostępu do szczepionek na świecie.
Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegał również przed wariantem omikron w kontekście planowanych na święta spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Przekonywał, że naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż omikron rozprzestrzenia się szybciej niż delta i może łatwiej zakażać osoby zaszczepione.
Tezy takie postawili już w ubiegłym tygodniu autorzy badania przeprowadzonego przez londyński uniwersytet Imperial College, z którego wynikało, że wariant koronawirusa omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.
Inne badanie, wykonane przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, wskazało, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed omikronem. Skuteczne pozostają jednak preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer.
WHO ostrzegała już wcześniej, że żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak omikron. Tedros zaapelował już w listopadzie, aby nie lekceważyć omikrona, mimo iż brak jest dowodów na to, iż jest on groźniejszy od dominującego obecnie na świecie wariantu delta.
Posłuchaj: