Znów prawie 600 zgonów w związku z COVID-19. Są nowe dane

Resort zdrowia podał, że w związku z COVID-19 zmarło ostatniej doby 596 osób. Zanotowano 15 392 nowych przypadków koronawirusa.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

W czwartek 23 grudnia poinformowano o 17 156 nowych zakażeniach, zmarło 616 osób z COVID-19.  W środę 22 grudnia resort zdrowia poinformował o 18 021 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 775 osób z COVID-19. To najwięcej zgonów w IV fali pandemii. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 806 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło w sumie 538 osób.

W poniedziałek, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o 9 609 nowych zakażeniach koronawirusem oraz 29 zgonach w związku z COVID-19. Warto mieć jednak na uwadze, że poniedziałkowe dane zawsze są nieco niższe od liczb, jakie widzimy w kolejnych dniach tygodnia m.in. dlatego, że w niedzielę wykonuje się mniej testów.

Omikron w Polsce. Kolejne przypadki

Najnowsze dane wskazują, że w Polsce wykryto osiem nowych przypadków wariantu omikron koronawirusa z dwóch potwierdzonych wcześniej ognisk - w Warszawie i Gdańsku. W sumie to 15 zakażeń tym wariantem w naszym kraju - przekazał w czwartek w Radiu Plus rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirus. Omikron najgroźniejszą mutacją?

Dlaczego nowa mutacja koronawirusa dopada także zaszczepionych? - Omikron zasieki przeciwciałowe przełamuje łatwiej, bo atakuje w dużej liczbie. Jest też lepiej zamaskowany, więc pozostaje nierozpoznany - tłumaczył w rozmowie z TOK FM dr hab. n. med. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Przekonywał, że mimo tego organizm zaszczepionych dalej się broni. A ci, którzy ze szczepień zrezygnują, grają "w rosyjską ruletkę".

Od marca obowiązkowe szczepienia dla medyków

W środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia służb medycznych. Od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Dodał też, że zgodnie z unijnymi przepisami, od 1 lutego zarówno certyfikat covidowy po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy a nie 12. 

DOSTĘP PREMIUM