Ile zachorowań na COVID-19? Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 6 252 nowych zakażeń koronawirusem w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarło 16 osób.
Zobacz wideo

Nowe przypadki zakażeń koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (1002), śląskiego (853), małopolskiego (750), wielkopolskiego (584), dolnośląskiego (458), pomorskiego (411), zachodniopomorskiego (334), kujawsko-pomorskiego (327), łódzkiego (277), lubuskiego (260), opolskiego (218), podkarpackiego (197), świętokrzyskiego (168), warmińsko-mazurskiego (160), lubelskiego (127), podlaskiego (59). Z kolei 67 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W sobotę resort zdrowia informował o 10 788 nowych przypadkach zakażenia COVID-19 i 269 zgonach. Najwięcej chorych przybyło w woj. mazowieckim i na Śląsku.

Dzień wcześniej - w wigilię - nowych zachorowań było 15 392. Natomiast ofiar śmiertelnych 596. 

W czwartek (23 grudnia) poinformowano o 17 156 nowych zakażeniach, zmarło 616 osób z COVID-19.

W środę (22 grudnia) resort zdrowia poinformował o 18 021 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 775 osób z COVID-19. To najwięcej zgonów w IV fali pandemii.

Koronawirus. Omikron w Polsce

W ostatnich dniach liczba zakażeń zaczęła się powoli zmniejszać. Minister Adam Niedzielski powiedział kilka dni temu w RMF FM, że prawdopodobnie czwarta fala epidemii płynnie przejdzie w falę piątą, w której dominującym wariantem będzie omikron. Na razie w Polsce oficjalnie potwierdzono 15 zakażeń tą mutacją, w tym osiem przypadków w ostatni czwartek (23 grudnia)

Nowy wariant koronawirusa pokrzyżował świąteczne plany wielu Europejczyków. To dlatego, że część państw Starego Kontynentu - w obawie przed jego rozprzestrzenianiem - wprowadziła nowe pandemiczne obostrzenia.

Na najostrzejsze zdecydowały się państwa skandynawskie i kraje Beneluxu. I tak na przykład w Holandii, przy jednym świątecznym stole mogą zasiąść maksymalnie 4 osoby. W Danii i Norwegii mowa już o 10 i 20 osobach. Władze zalecają jednak, by podczas spotkań w miarę możliwości zachowywać dystans i unikać uścisków.

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup

W czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. W jego myśl osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca 2022 r. muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Minister Niedzielski był ostatnio dopytywany, co będzie mógł zrobić pracodawca z osobą, która odmówi szczepienia przeciwko COVID-19, mimo że byłaby w grupie zawodowej do tego zobowiązanej. - Dokładnie o tym dyskutujemy, bo o ile w innych miejscach pracy są takie możliwości organizacji, które mogą oznaczać bądź to przesunięcie na zaplecze tak zwane - mówię tu o służbach mundurowych, czy też o kwestii tego, jak organizowana jest praca medyczna, to w szkole jest to o wiele trudniejsze - ocenił.

Dopytywany, co stanie się z osobami, które nie mogą być przesunięte w inne miejsce, powiedział, że trzeba rozważyć rozwiązania, "które oznaczają czasowe odsunięcie".

DOSTĘP PREMIUM