Można zarazić się dwoma wariantami koronawirusa jednocześnie? Hiszpanie potwierdzają

Hiszpańskie służby medyczne przyznały, że notują przypadki równoczesnego zakażenia dwoma wariantami wirusa SARS-CoV-2: deltą oraz omikronem.
Zobacz wideo

Jak wyjaśniła Sara Quiros z Hiszpańskiego Towarzystwa Pneumonologicznego i Chirurgii Klatki Piersiowej (SEPAR), eksperci medyczni rozpoczęli już badanie tego nietypowego zjawiska.

W rozmowie z dziennikiem "La Voz de Galicia" przyznała, że przypadków tzw. podwójnego zakażenia koronawirusem nie jest na razie zbyt wiele w Hiszpanii, a te, które zanotowano, dotyczą mieszkańców przede wszystkim północy kraju. 

Według ekspertki "jest jeszcze zbyt wcześnie", aby wyciągać wnioski dotyczące tych przypadków. - Wciąż nie wiemy, czy infekcje takie są groźniejsze - dodała pulmonolog ze szpitala w baskijskim mieście Basurto.

W Hiszpanii wariant omikron dominuje już wśród przypadków zakażeń koronawirusem. W Andaluzji na południu Hiszpanii, zgodnie z szacunkami tamtejszych służb medycznych, może to być już nawet 95-procentowy udział. To właśnie wariant omikron wirusolodzy obarczają odpowiedzialnością za nasilenie się szóstej fali pandemii w tym kraju.

Przed świętami Bożego Narodzenia w Hiszpanii notowane były rekordowe liczby dziennych zakażeń koronawirusem, które w skali całego kraju przekraczały poziom 70 tys. dobowych infekcji.

TOK FM PREMIUM