Fala omikrona w styczniu uderzy w Polskę. "Pewne jest, że zdestabilizowany zostanie system ochrony zdrowia"

Omikron sieje spustoszenie w Europie. Eksperci wskazują, że w drugiej połowie stycznia uderzy także w Polskę. - Luty, marzec to będą bardzo trudne miesiące. Pewne jest, że zdestabilizowany zostanie system ochrony zdrowia - ocenił na antenie TOK FM Piotr Żakowiecki, starszy analityk ds. zdrowotnych w Polityce Insight.
Zobacz wideo

Wielka Brytania, Dania, Hiszpania, Holandia to niektóre z państw, w których już ogłoszono, że wariant omikron jest wariantem dominującym. W wielu krajach Europy rozprzestrzenia się on w bardzo szybkim tempie. W Polsce do tej pory wykryto 25 przypadków tej nowej mutacji koronawirusa.

Piotr Żakowiecki, starszy analityk do spraw zdrowotnych w Polityce Insight, zwrócił uwagę, że nie ma powodów, żeby myśleć, że mechanizm szerzenia się omikrona w Polsce jest inny. - Prawdopodobnie na początku stycznia zobaczymy już tę rosnącą liczbę wykrywanych przypadków - mówił. Przywołał prognozy grupy MOCOS, które wskazują, że ok. 20-22 stycznia możemy już widzieć wyraźny wzrost nowych zakażeń omikronem. - Wydaje się więcej niż pewne, że druga połowa stycznia to moment, w którym ta fala omikrona uderzy - zapowiedział.

"Luty, marzec to będą bardzo trudne miesiące"

Ekspert prognozował, że, przy dość optymistycznym założeniu, sytuacja kryzysowa w Polsce będzie się utrzymywała co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 roku. - Luty, marzec to będą bardzo trudne miesiące. Pewne jest, że zdestabilizowany zostanie system ochrony zdrowia - ocenił.

Gość audycji odwołał się do jednej z niedawnych wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana, przewodniczącego Rady Medycznej przy premierze. Profesor wskazywał, że zapotrzebowanie na łóżka w ciągu najbliższych kilku tygodni może sięgać nawet 50-60 tys. - To są poziomy niestety nieosiągalne. Nawet pomijając, ile mamy łóżek, to jest też kwestia personelu medycznego - komentował ekspert. Podkreślił, że ten stan obciążenia, podwyższonego napięcia, dezorganizacji funkcjonowania szpitali i oddziałów będzie się utrzymywał przez kolejne miesiące. - Miejmy nadzieję, że jeszcze te parę tygodni, które mamy, pozwoli na przygotowanie systemu na to kolejne uderzenie - podsumował.

Koronawirus w Polsce. Aktualne dane

Badanie potwierdziło 9843 nowych zakażeń koronawirusa, zmarło 549 osób z COVID-19 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii wykryto 4 064 715 przypadków; zmarło 94 914 chorych z COVID-19.

TOK FM PREMIUM