549 zgonów w związku z COVID-19, kolejne przypadki wariantu omikron. Wiceminister zdrowia podał nowe dane

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał w państwowej telewizji nowe dane dotyczące pandemii. Znów zanotowano grubo ponad 500 zgonów w związku z COVID-19.
Zobacz wideo

Kraska w TVP1 powiedział, że minionej doby zarejestrowano 9843 nowe zakażenia SARS-CoV-2. - Jeżeli spojrzymy tydzień do tygodnia - bo to porównanie jest bardzo ważne - to jest to 28 proc. mniej niż tydzień temu, czyli widzimy, że ten trend spadkowy, jeżeli chodzi o nowe zakażenia, utrzymuje się i to jest ta dobra wiadomość" - powiedział.

- Niestety 549 osób przegrało walkę z COVID-19. To także jest efekt świąteczny, kiedy raportowanie tych osób, które zmarły, nie jest tak duże jak normalnego dnia - powiedział.

- Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej tym osobom, które niestety zmarły z powodu COVID-19, to 410 osób to są osoby, które nie były zaszczepione. Czyli ponad 75 proc. wszystkich zgonów to są osoby, które nie przyjęły żadnej szczepionki. To jest bardzo duża, porażająca liczba i myślę, że to jest koronny dowód na to, że szczepienia są skuteczne i warto się zaszczepić, bo można wtedy uniknąć tych najgorszych powikłań, czyli hospitalizacji i śmierci - dodał Kraska.

Omikron w Polsce

Wiceminister zdrowia poinformował, że w Polsce potwierdzono już 25 przypadków zakażenia tym wariantem. - Te dodatkowe przypadki wariantów omikronu są potwierdzone z województwa pomorskiego i mazowieckiego - zaznaczył.

- To się może wydawać, że to jest nie dużo, ale jeżeli bierzemy pod uwagę zakaźność tego wirusa, będzie to niestety kolejny problem, jeśli chodzi o wzrost zakażeń w naszym kraju - podkreślił Kraska.

Wiceszef MZ zauważył, że w kwestii tego wariantu wielu ekspertów rozmija się ze sobą. - Pierwotne informacje były, że to wariant, który jest od dwu- do pięciokrotnie bardziej zakaźny niż poprzedni. Wczorajsza informacja, że to jest ok. 30 proc - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM