Czego unikać w sylwestra, by nie zakazić się omikronem? Zobacz porady włoskich ekspertów

Unikać kontaktów z osobami niezaszczepionymi, nie stukać się kieliszkami przy toaście, nie podawać sobie telefonu, by złożyć życzenia. Takie rady na to, jak bezpiecznie spędzić sylwestra w dobie omikrona, publikuje włoska prasa.
Zobacz wideo

We Włoszech liczba zakażeń koronawirusem rośnie w ostatnich dniach lawinowo. W środę poinformowano, że nowych zachorowań było  prawie 100 000. W kraju zabronione są zabawy sylwestrowe na placach, a dyskoteki i kluby są zamknięte.

Eksperci radzą, by w przeddzień kolacji sylwestrowej lub najpóźniej rano zrobić test na obecność koronawirusa. We Włoszech są one wykonywane masowo, ostatnio wykonuje się ich codziennie ponad milion. Ponadto zaleca się unikanie kontaktów z osobami niezaszczepionymi, a także zachowanie dystansu i noszenie maseczek.

Odradza się urządzanie przyjęć z udziałem więcej niż 10 osób. Przy stole, jak podkreślają cytowani przez media eksperci, biesiadnicy powinni siedzieć w bezpiecznej odległości od siebie. Następna rekomendacja to wietrzenie pomieszczeń - okno powinno być cały czas uchylone, a co pół godziny otwierane na oścież.

Jest też przestroga, by nie śpiewać i nie krzyczeć, unikając w ten sposób zakażenia drogą kropelkową.

Podczas zabawy sylwestrowej nie należy przekazywać sobie telefonu, by po kolei składać życzenia. Nie powinno też się wymieniać pocałunków i uścisków z osobami, z którymi nie mieszka się pod jednym dachem.

Trzeba unikać dzielenia się kieliszkami, sztućcami i lepiej nie urządzać szwedzkiego stołu - radzą włoscy eksperci. Zachęcają też do tego, by nie stukać się kieliszkami podczas wznoszenia toastu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM