Eskperci alarmują: Oprócz koronawirusa może nam grozić powrót starych chorób, m.in. polio

Poziom zaszczepienia w Polsce obniża się sukcesywnie od ponad dekady, a ostatnie cztery lata przyniosły przyspieszenie tego trendu w przypadku wielu szczepień ochronnych. Zbliżyliśmy się do granicy odporności populacyjnej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Obowiązkowy kalendarz szczepień w Polsce jest realizowany już tylko w 85 proc., dekadę temu wskaźnik ten wynosił powyżej 90 proc. — wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego za 2020 r.

Najgorzej jest na wschodzie kraju, gdzie najmniej osób szczepi się też przeciw COVID-19. Eksperci przekonują, że ten stan jest alarmujący. Wskazują, że generalnie poziom zaszczepienia obniża się sukcesywnie od ponad dekady, a ostatnie cztery lata przyniosły przyspieszenie tego trendu w przypadku wielu szczepień ochronnych. "Może nam grozić oprócz koronawirusa powrót starych chorób" - alarmuje "DGP".

Podaje w tym kontekście dane o spadającym poziomie zaszczepienia m.in. na krztusiec, błonicę i tężec. "Przy polio - z niemal 100 proc. zaszczepionych dzieci w wieku dwóch lat w 2010 - spadła do ok. 93 proc. w 2020 r." - zaznacza. Zauważa, że do takiej sytuacji w pewnym stopniu przyczyniła się pandemia i spowodowane niż opóźnienia w szczepieniu, ale też i utrata czujności przez rodziców. Tymczasem na Ukrainie, podkreśla gazeta, po raz pierwszy od sześciu lat, pojawiły się przypadki polio.

TOK FM PREMIUM