Koronawirus w Polsce. Ile nowych zachorowań? Nowe dane z resortu zdrowia [9 stycznia]

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 11 106 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarły 22 osoby.
Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (1820), małopolskiego (1469), śląskiego (1262), dolnośląskiego (927), wielkopolskiego (912), pomorskiego (887), łódzkiego (590), zachodniopomorskiego (526), podkarpackiego (508), lubelskiego (468), kujawsko-pomorskiego (390), świętokrzyskiego (279), lubuskiego (252), opolskiego (249), warmińsko-mazurskiego (246), podlaskiego (212). 109 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. W związku z COVID-19 zmarły 22 osoby.

Koronawirus w Polsce. Liczby z ostatnich dni

10 900 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w Polsce - wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia podanych w sobotę 8 stycznia. W związku z COVID-19 zmarło 292 pacjentów. 

W piątek badania potwierdziły 11 902 nowe zakażenia koronawirusem, na czele statystyk pozostawały: Mazowsze, Małopolska i Śląsk, podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 117 osób z COVID-19.  Dla porównania, tydzień temu, 31 grudnia poinformowano o 13 601 nowych zakażeniach i 638 zgonach.

W poniedziałek minister Adam Niedzielski informował o 6422 nowych przypadkach. Jak mówił, to już trzeci z rzędu dzień, kiedy widzimy wzrost zachorowań. Zmarło 9 pacjentów. W niedzielę resort zdrowia informował, że badania potwierdziły 7 179 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły 33 osoby z COVID-19. W sobotę 1 stycznia odnotowano 12 032 nowych zakażeń koronawirusem w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarło 505 osób.

To już V fala

Prof. Tyll Krüger uważa, że piąta fala epidemii może się w Polsce skończyć za około dwa miesiące. Trawająca obecnie na świecie "ofensywa" wariantu omikron nie oznacza, że możemy zapomnieć o delcie. Jak mówił w TOK FM ekspert z Politechniki Wrocławskiej, "delta może do nas wrócić następną falą". Naukowcy oszacowali, jak duża liczba mieszkańców naszego kraju nie wypracowała odporności, którą dają szczepienia lub poprzednie zakażenia.  - Nawet 20-25 milionów osób może się w krótkim czasie zarazić omikronem - mówił w TOK FM.

Z kolei zdaniem profesora Macieja Banacha wariant omikron, który pojawił się w listopadzie ub. roku, będzie już wkrótce dominował w Polsce pod względem liczby wywołanych zakażeń SARS-CoV-2. - Wkrótce w Polsce pojawi się fala zakażeń, gdzie liczba infekcji, głównie omikronem może sięgnąć nawet 100 tys. przypadków dziennie – ostrzegł kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. - A ta wersja patogenu jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźna" – przypomniał.

Koronawirus. Ostrzejszych obostrzeń nie będzie

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w ciągu ostatnich 5-6 dni "widzimy, że mamy systematyczne wzrosty zakażeń". Zwrócił uwagę, że zaraportowane w środę 17,2 tys. zakażeń to ok. 10 proc. więcej niż przed tygodniem. Dodał jednak, że interpretuje poświąteczny wzrost zakażeń jako "sytuację przejściową, a nie odwrócenie trendu".

Poinformował, że obecnie udział omikrona we wszystkich zakażeniach koronawirusem wynosi ok. 2 proc. Zastrzegł jednak, że resort zdrowia systematycznie przygotowuje się na "uderzenie omikrona". - Kumulacja zakażeń omikronem nastąpi w Polsce pod koniec stycznia. Zwiększymy liczbę łóżek dla pacjentów z covidem nawet do 60 tys. - dodał. Zapytany, czy rząd planuje wprowadzenie kolejnych obostrzeń, zaprzeczył. - Na tę chwilę takich decyzji nie ma - powiedział.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM