Wina Tuska. Tak Ziobro tłumaczy sprawę kar dla Polski. "To ich frakcja rządzi Unią Europejską"

Polska powinna blokować decyzje UE wymagające jednomyślności, dopóki nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy - powiedział wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dopuścił rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej, ale w ramach "kompleksowej reformy" sądów".
Zobacz wideo

Winą za nałożenie na Polskę kary finansowej za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN Zbigniew Ziobro obarczył Donalda Tuska; wyraził też przekonanie, że należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny. Zawetowanie "lex TVN" uznał za błąd.

- To ich frakcja rządzi Unią Europejską i stoi za karami dla Polski. Europejska Partia Ludowa, której przewodniczącym jest Tusk - odpowiedział Ziobro w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na stronie "Rzeczpospolitej" na pytanie, czy to on odpowiada za nałożenie na Polskę kar. Według Ziobry "głównie niemieccy urzędnicy przygotowali prawny atak na Polskę w postaci tzw. mechanizmu warunkowości", a Niemcy dążą do "przebudowy UE w jedno państwo".

Zdaniem Ziobry "nie należy likwidować Izby Dyscyplinarnej poprzez realizację orzeczenia TSUE, który przekroczył swoje kompetencje". Pytany, czy Izba zostanie zlikwidowana, odparł, że "jest to możliwe, ale w ramach kompleksowej reformy, która ma usprawnić sądownictwo, w tym także funkcjonowanie Sądu Najwyższego". Przyznał, że Solidarna Polska z 19 posłami nie jest w stanie sama wprowadzić swojej reformy "i musi się liczyć z większym koalicjantem".

- Jako Solidarna Polska uważaliśmy i uważamy, że na unijnym szczycie w grudniu 2020 r. należało zgłosić weto zarówno wobec warunkowości budżetu, jak i zaostrzenia polityki klimatycznej - powiedział Ziobro. Wyraził opinię że "do czasu aż Unia nie wywiąże się ze wszystkich zobowiązań wobec Polski" potrzebne jest "blokowanie decyzji wymagających jednomyślności". - Trzeba też przygotować się do wstrzymania płacenia przez Polskę członkowskiej składki - dopóki nie otrzymamy należnych nam funduszy-  dodał.

Pakiet klimatyczny, Pegasus i lex TVN 

Zdaniem Ziobry należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny, postawić na energetykę jądrową i węgiel kamienny, którego "największe zasoby w Europie są udokumentowane na Lubelszczyźnie". Według ministra import węgla z Rosji przez polski rząd "to rezultat wcześniejszej decyzji o podporządkowaniu się unijnej polityce klimatycznej i zaniechaniu inwestycji w wydobywanie nowych złóż węgla".

Odnosząc się do pytań o zakup systemu szpiegowskiego Pegasus, Ziobro wyraził przekonanie, że "każde demokratyczne państwo wraz z postępem technologii, z których korzystają nie tylko uczciwi ludzie, lecz również przestępcy, musi sięgać po odpowiednie narzędzia, by skutecznie chronić uczciwych ludzi przed przestępcami".

Pytany o zakup programu za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości Ziobro powiedział, że "Fundusz udzielił wsparcia CBA zgodnie ze swoim ustawowym zadaniem", a "środki zostały przeznaczone na zakup ważnych narzędzi, które umożliwiają przeciwdziałanie przestępczości". Zastrzegł, że szczegóły są tajne.

Zdaniem Ziobry "prezydent popełnił błąd, wetując ustawę" medialną, ponieważ w ten sposób nie wypełnił swojego wyborczego zobowiązania, którym było "stworzenie w Polsce warunków do uczciwej debaty w obszarze medialnym". - Jeżeli mówimy o równowadze w mediach, dotyczy ona również nowoczesnych mediów związanych z wielkimi portalami informacyjnymi, w których dominuje krytyczny punkt widzenia wobec rządu – powiedział.

Wyraził zastrzeżenia wobec certyfikatów covidowych i zadeklarował, że jest "przeciwny obowiązkowym szczepionkom".

DOSTĘP PREMIUM