"Pierwsze dwa zgony pacjentów zakażonych omikronem". Rzecznik resortu zdrowia o rosnącej liczbie zakażeń

W tej chwili najwięcej zakażeń omikronem odnotowujemy w województwie pomorskim i mazowieckim - mówił podczas konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak przyznał, są też w Polsce pierwsze ofiary śmiertelne nowego wariantu koronawirusa.
Zobacz wideo

- W tej chwili w Polsce mamy wykryte 193 przypadki wersji omikron koronawirusa - w wyniku sekwencjonowania próbek - co stanowi w ostatnich 7 dniach 7-8 proc. wzrost - mówił ministerstwa zdrowia. 

- W tej chwili najwięcej zakażeń omikronem odnotowujemy w województwie pomorskim, to są 62 zakażenia i mazowieckim  - 53 zakażenia. Co niezwykle ważne i co obrazuje, że omikron też jest groźny - nie tylko zakaźny - to to, że mamy przynajmniej dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych nową wersją wirusa - dodał.

To dwie osoby z województwa małopolskiego. Starsze: 92 i 85 lat. Obaj to mężczyźni. Niezaszczepieni. Z wieloma innymi chorobami, doprecyzował rzecznik ministerstwa zdrowia.

- Jeszcze niedawno mówiliśmy o udziale na poziomie jednego procenta, czy też 2,5 proc. W tej chwili sekwencjonujemy w granicach 2 tys. próbek tygodniowo, ale decyzją ministra Adama Niedzielskiego najbliższych 2-3 tygodniach będziemy sekwencjonować w granicach 5 tys. próbek tygodniowo – poinformował rzecznik MZ.

TOK FM PREMIUM