Rada Medyczna ostro o "negowaniu wartości szczepień". W oświadczeniu Horbana nie padło nazwisko kurator Nowak

Negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych - podkreśla Rada Medyczna.

Pismo, w imieniu Rady Medycznej, podpisał główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Rada Medyczna podkreśliła, że szczepienie przeciw COVID-19 jest procedurą medyczną ratującą zdrowie i życie, pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii.

"Jakiekolwiek twierdzenia podważające ten fakt nie tylko nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, ale zniechęcając do szczepień, zwiększają liczbę ofiar pandemii. W tym kontekście Rada Medyczna uważa, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych" - napisano w poniedziałkowym stanowisku Rady.

Co dalej z kurator Nowak

Choć w oświadczeniu nie pada nazwisko małopolskiej kurator oświaty, to można założyć, że to właśnie jej słowa sprowokowały Radę Medyczną do wydania takiego oświadczenia. Barbara Nowak w piątek rano na antenie Radia ZET powiedziała, że "absolutnie nie zgadza się" na obowiązek szczepień dla nauczycieli. – Zwłaszcza jeśli mówimy o szczepionkach, których konsekwencje – konsekwencje tego eksperymentu – nie są do końca stwierdzone – powiedziała. Te słowa wywołały burzę, ale Nowak ma zachować stanowisko. Politycy PiS orzekli, że wypowiedź była niefortunna, ale nie jest powodem do dymisji. 

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący prof. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM