Wiceminister Kraska zapowiada skrócenie kwarantanny. "Dzisiaj wiele decyzji państwo usłyszycie"

Czas kwarantanny zostanie skrócony - wynika z zapowiedzi wiceszefa MZ Waldemara Kraski. Szczegóły na dzisiejszej konferencji przedstawić ma minister zdrowia Adam Niedzielski. Kraska poinformował również, że wykonywanie testów na COVID-19 w aptekach powinno być możliwe już od przyszłego tygodnia.
Zobacz wideo

O możliwość skrócenia kwarantanny Kraska pytany był w piątek w Radiu Plus. - Dzisiaj jest konferencja ministra zdrowia, myślę, że wiele ciekawych wątków zostanie poruszonych i że wiele decyzji państwo usłyszycie, nie chcę tego uprzedzać – odparł wiceminister.

Dopytywany, czy szef MZ poruszy również kwestię skrócenia czasu trwania kwarantanny, Kraska potwierdził. - Czyli nie zdradzi pan, o ile zostanie skrócona, ale zostanie skrócona? – dopytywał prowadzący rozmowę dziennikarz, po czym wiceminister przytaknął.

Kraskę pytano również o to, kiedy ruszy możliwość przeprowadzenia w aptece rejestrowanego w systemie testu przeciwko COVID-19. O planach w tym zakresie Niedzielski informował w tę środę.

- Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki – przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie – i wykonać test antygenowy – informował.

W piątek Kraska przekazał, że rozporządzenie w tej sprawie jest już "praktycznie gotowe". - Chcemy, to jak najszybciej wdrożyć. Widzimy, że w czasie piątej fali najważniejszą metodą testowania będzie test antygenowy – podkreślił. Jego zdaniem taka możliwość mogłaby być wdrożona już w przyszłym tygodniu.

W rozmowie padło też pytanie o projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego. Wiceminister nie powiedział wprost, czy trafi on pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu. - Zobaczymy. Posiedzenie Sejmu będzie w następnym tygodniu. W polityce nigdy nie ma rzeczy stuprocentowo pewnych, zobaczymy, jaka będzie sytuacja – mówił.

Wiceminister poinformował też, że dość zaawansowane są rozmowy w sprawie obowiązkowych szczepień służb mundurowych i nauczycieli. - Minister Niedzielski rozmawia z szefami resortów, więc myślę, że niedługo jakaś konkluzja z tego będzie – powiedział Kraska.

DOSTĘP PREMIUM