Problemy z wystawianiem skierowań na testy i e-receptami. "Zamiast zajmować się pacjentami, to klikam"

Awaria systemów informatycznych Ministerstwa Zdrowia - lekarze od rana mieli problem z wystawianiem skierowań na testy na obecność koronawirusa. Z opóźnieniem działała też platforma P1, która służy do wystawiania e-recept. Po południu resort zdrowia poinformował, że awaria została usunięta.
Zobacz wideo

Część lekarzy alarmuje, że wysłanie pacjentów na test na koronawirusa jest dziś niemożliwe - donosił reporter TOK FM Tomasz Fenske. 

I chociaż awarie zdarzały się już wcześniej, zwykle były szybko usuwane. Dzisiejsza trwa od rana. Cały czas wyrzuca mi błąd. Kolejka pacjentów czeka, zamiast zajmować się pacjentami, to musze klikać, że spróbować wysłać ich na testy - mówił reporterowi TOK FM, lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Marek Sobolewski. 

Winny jest system EWP, ale problemy są też z platformą P1, która służy do wystawiania e-recept. Na odpowiedź z systemu, czy została ona przyjęta, trzeba dziś czekać wielokrotnie dłużej, niż zwykle. Recepta papierowa może być dla pacjenta dodatkowym kłopotem. - Jeśli pacjent do mnie dzwoni, a potem i tak ma przyjechać po papierową receptę, to chyba nie o to chodzi. Co więcej, wystawienie takiego kwitka trwa dłużej - ubolewał doktor Sobolewski. 

Przez piątą falę

Przywróciliśmy poprawne działanie systemu EWP po porannych problemach i obecnie nie odnotowujemy już żadnych opóźnień - poinformowało po południu w poniedziałek PAP Centrum e-Zdrowia. 

Jak przekazała PAP kierownik Wydziału Komunikacji Korporacyjnej CeZ Joanna Zaręba, system EWP powinien już działać bez opóźnień. - W związku ze wzmożonym ruchem w systemie EWP, spowodowanym nasilającą się 5. falą pandemii COVID-19, zaobserwowaliśmy w godzinach przedpołudniowych problemy w tym systemie. Przełożyły się one na czasowe opóźnienia w części systemów, których usługi są powiązane z EWP, np.: system e-zdrowie (P1). Przywróciliśmy poprawność działania systemów i obecnie nie odnotowujemy już żadnych opóźnień - przekazała Zaręba.

TOK FM PREMIUM