Dlaczego tylu Polaków się nie szczepi? Zobacz główne powody [SONDAŻ]

Główny powód, dla którego część Polaków nie szczepi się przeciwko COVID-19, to niewiara w bezpieczeństwo szczepionek - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.
Zobacz wideo

"DGP" podnosi w środowym wydaniu, że do tej pory zaszczepiło się ok. 56 proc. obywateli. "To niewiele" - stwierdza gazeta.

Na zlecenie "DGP" i RMF FM United Surveys zapytało Polaków, co ich zdaniem jest głównym powodem odmowy. Na pierwszym miejscu - zarówno w grupie samych niezaszczepionych, jak i ogólnej - znalazła się niewiara w bezpieczeństwo szczepionki. W obu grupach wskazuje ją prawie 65 proc. badanych.

Ankietowani twierdzą, że Polacy odmawiają szczepienia, bo uważają, że preparaty są niebezpieczne, nie ma epidemii, a także z powodu braku zaufania do nauki.

"DGP" podnosi, że kwestia domniemanego braku bezpieczeństwa szczepionek pojawia się jako argument bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek. Najbardziej jest to widoczne w grupie osób w wieku 50-59 lat oraz powyżej 70 lat, a najmniej wśród młodych.

Wśród ankietowanych, którzy się nie szczepili, hierarchia układa się inaczej. Ich zdaniem najważniejsze powody odmawiania szczepień, to - obok przekonania o braku bezpieczeństwa - znajomość kogoś, komu szczepienia zaszkodziły, oraz przekonanie, że to ogranicza ich wolność.

TOK FM PREMIUM