Leki na COVID-19. Dr Grzesiowski wyjaśnia, kiedy można je zastosować

Lek na COVID-19 Molnupiravir firmy Merck, jest już dostępny w Polsce. W najbliższych tygodniach powinien pojawić się także drugi - Paxlovid firmy Pfizer. - Są to leki doustne, które muszą być zastosowane w pierwszych dwóch-trzech dniach choroby. Wtedy mają swój efekt działania - tłumaczył w TOK FM dr Paweł Grzesiowski.
Zobacz wideo

Lek na COVID-19 Molnupiravir firmy Merck, jest dostępny w Polsce od początku stycznia. Do tej pory molnupiravir przeznaczony był do leczenia szpitalnego. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że obecnie dostępny jest też w przychodniach.

Jak mówił w TOK FM dr Paweł Grzesiowski leków na COVID-19 jest, póki co po prostu za mało, a cały świat chciałby je mieć. - Dlatego leki te nie będą dostępne w aptekach na receptę, a centralnie dystrybuowane przez Agencję Rezerw Materiałowych i prawdopodobnie tylko dla pacjentów z zaburzeniami odporności, z tzw. grup ryzyka - wskazywał immunolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.

Gość Ewy Podolskiej tłumaczył, że w tej chwili są dwa leki, które można stosować w leczeniu COVID-19. Pierwszy to właśnie Molnupiravir firmy Merck. Drugi lek Paxlovid firmy Pfizer ma być dostępny w najbliższych tygodniach. - Są to leki doustne, które muszą być zastosowane w pierwszych dwóch-trzech dniach choroby. Wtedy mają swój efekt działania - podkreślił lekarz.

Dr Grzesiowski dodał, że bardzo rzadko zdarza się sytuacja, że pacjent, który się dobrze czuje, będzie się w ogóle kontaktował z lekarzem. - Mamy te leki rezerwowane głównie dla pacjentów, którzy ulegli zakażeniu na oddziale np. hematologicznym, onkologicznym i mogą te leki mieć podane od razu - wyjaśnił dr Grzesiowski.

Posłuchaj całej rozmowy Ewy Podolskiej z dr Pawłem Grzesiowskim:

DOSTĘP PREMIUM