"Skrócenie okresu izolacji dla wszystkich". Nowy plan Ministerstwa Zdrowia na walkę z koronawirusem

Skrócenie izolacji dla wszystkich zapowiedział rzecznik resortu zdrowia. Wojciech Andrusiewicz poinformował, że "w ciągu tygodnia-dwóch tygodni, pozostałe warianty koronawirusa, mówimy tu głównie o wariancie delta, raczej odejdą w niepamięć".
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że badania potwierdziły 24 404 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarło 10 osób z COVID-10. 

- Dzisiaj omikron to już jest praktycznie wysycenie większości populacji, mamy blisko 10 200 wysekwencjonowanych w wariancie omikron, co stanowi 84 proc, wszystkich próbek w różnych wariantach. Oznacza to, że tej chwili w Polsce mamy już panujący wariant omikron - poinformował rzecznik MZ  Wojciech Andrusiewicz.

Jak dodał, "w ciągu tygodnia-dwóch tygodni, pozostałe warianty, mówimy tu głównie o wariancie delta, raczej odejdą w niepamięć". 

Skrócenie czasu izolacji 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział jednocześnie, że resort planuje zmieszać bazę łózek dla pacjentów z COVID-19; na rzecz pacjentów z innymi schorzeniami.

- Kolejną sprawą, którą zajmiemy się na sztabie kryzysowym, będzie skrócenie czasu izolacji dla wszystkich osób w Polsce. Mówimy tu nie tylko o medykach czy służbach mundurowych - mówił. I od razu dodał: "Chcieliby już w środę ogłosić skrócenie okresu izolacji dla wszystkich obywateli". 

Andrusiewicz tłumaczył, że planowane zmiany wiążą się z trzema czynnikami: krótszym okresem objawowym, "krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy, koniecznością "przywracania do pracy pracowników w różnych branżach". 

- Widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju. Te decyzje jeszcze dziś, góra do jutra powinny zapaść - dodał. 

Dopytywany o to, czy są także plany skrócenia okresu kwarantanny, Andrusiewicz zaprzeczył. - Na dziś nie mowy o likwidacji kwarantanny. Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały, nie wykluczamy, że to się zmieni - zastrzegł rzecznik resortu zdrowia. 

TOK FM PREMIUM