Klątwa testosteronu? Ekspert wyjaśnia, dlaczego mężczyźni częściej umierają na COVID-19

Dlaczego mężczyźni częściej umierają na COVID-19? - Mają więcej cząstek wirusowych zatopionych w DNA - taką hipotezę przytoczył w TOK FM dr Paweł Grzesiowski, powołując się na najnowsze badania.
Zobacz wideo

Jak poinformowało OKO.press podczas ubiegłorocznej fali pandemii (od stycznia do lipca 2021 roku) mężczyźni umierali dużo częściej od zakażonych kobiet. - Czy to klątwa testosteronu? - pytał dra Pawła Grzesiowskiego Jacek Żakowski.

Zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19, odpowiedź nie jest prosta, hipotez na temat przyczyn może być wiele. Ale prawdopodobnie częstsze umieranie chorych mężczyzn może mieć związek z genetyką, w tym faktem, że "mężczyźni silniej reagują na zagrożenie stanem zapalnym". - Nie mając ochrony estrogenowej, działają bardziej agresywnie, tym bardziej, że ta choroba polega na agresji skierowanej wobec własnego organizmu - mówił lekarz.

A to - jak kontynuował dr Grzesiowski - wiąże się także z możliwością "wybudzenia wirusów uśpionych w genach", przy czym "mężczyźni mają więcej cząstek wirusowych zatopionych w DNA". - Związane jest to z trybem życia: mężczyzna w dawnych czasach był głównie tym wychodzącym na zewnątrz, polującym, stykającym się ze światem zewnętrznym. A kobieta bardziej była zwiana z ogniskiem domowym - tłumaczył. 

Ekspert wskazał też, że wyższa śmiertelność mężczyzn widoczna jest nie tylko w tej fali koronawirusa, ale w ogóle od początku pandemii. Wyjątkiem była fala delta, "podczas której praktycznie doszło do wyrównania proporcji".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM