Koronawirus w Polsce. Ponad 18 tysięcy nowych zakażeń. 325 zgonów w związku z COVID-19 [22 lutego]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby stwierdzono 18 792 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 325 pacjentów.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatniego tygodnia

Ostatniej doby stwierdzono 9600 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jeśli tendencja spadkowa się potwierdzi, w marcu można byłoby mówić o pewnym luzowaniu obostrzeń - dodał.

- 13 687 zakażeń koronawirusem; zmarło 25 osób z COVID-19 - takie dane na temat pandemii resort zdrowia podał w niedzielę 20 lutego. W sobotę stwierdzono 20 902 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 283 pacjentów.

W piątek informowano o 23 990 nowych zakażeniach. W związku z COVID-19 zmarło 304 pacjentów. W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że odnotowano 29 229 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw: wielkopolskiego i mazowieckiego. W związku z COVID-19 zmarło 316 osób.

W środę resort zdrowia informował, że stwierdzono 28 859 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 372 pacjentów. Dzień wcześniej - we wtorek - odnotowano 22 267 nowych zakażeń, a zmarło 378 osób z COVID-19. Z kolei w poniedziałek MZ poinformowało o 13 473 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 17 osób z COVID-19. W niedzielę stwierdzono 22 070 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 31 pacjentów.

NOP-y po szczepieniach przeciw COVID-19

Po podaniu w Polsce 53 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono blisko 18,2 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – podano na stronach rządowych.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 53 003 321 dawek. Dotychczas po szczepieniu przeciw COVID-19 zgłoszono 18 199 niepożądanych odczynów. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 22 089 979 osób. Dawkę przypominającą podano 10 906 810 osobom.

Koniec pandemii? Prof. Flisiak: Minister mija się z definicją pandemii

Minister Adam Niedzielski ogłosił, że "za nami jest apogeum V fali". - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił minister zdrowia. Zdanie to podtrzymał tydzień później. - To jest hipoteza, która dogłębnie opiera się na tym, co wiemy już o omikronie i o tym, jak różni się od poprzednich mutacji - stwierdził w TVN24. Choć zaznaczył równocześnie, że "wszystko jest możliwe". 

Efekty deklaracji Niedzielskiego są doskonale widoczne np. w punktach szczepień. Znacznie mniej chętnych pojawia się m.in. w punktach we Wrocławiu i na Podlasiu. - W tej chwili, przy wariancie omikron, nie powinniśmy w ogóle brać pod uwagę osób zaszczepionych (tylko - red.) tymi dawkami podstawowymi. Powinniśmy liczyć wyłącznie tych, którzy otrzymali dawkę przypominającą, a ten odsetek jest jeszcze gorszy - tłumaczył w TOK FM prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Robert Flisiak, dodając że wynosi on zaledwie 29 proc. i "sytuuje nas to na szarym końcu Europy". 

Według prof. Roberta Flisiaka, szef resortu zdrowia "mija się z definicją pandemii". - Dopóki na wielu kontynentach będą zakażenia, to tej pandemii nikt nie odwoła. Można oczywiście tak mówić i zaklinać rzeczywistość, ale prawda jest taka, że jeżeli liczba zakażeń czy wyników dodatnich, które są stwierdzane, będzie nam malała z jesienią, nawet gdyby była śladowa, to te zakażenia nadal będą i nadal będzie ryzyko, że w wyniku mutacji, które są w naturze wirusa, powstanie wariant, który stworzyć może kolejne zagrożenie - podkreślił gość TOK FM.

Kraje znoszą obostrzenia

Coraz więcej krajów w Europie znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach. Na taki krok zdecydowały się Wielka Brytania, Holandia, Austria, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.

W Austrii od soboty w miejscach objętych do tej pory zasadą 2G (wstęp tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców) została wprowadzona zasada 3G (zamiast zaświadczenia o szczepieniu, wystarczy okazać negatywny wynik testu). Dotyczy to głównie miejsc wypoczynku i rekreacji (np. kolejki linowe, wycieczki autobusowe, statki wycieczkowe, siłownie, obiekty sportowe, targi i imprezy masowe).

Od soboty na terenie Portugalii przestały obowiazywać certyfikaty covidowe i obecnie są one potrzebne jedynie przy wjeździe do kraju. Również od soboty w Grecji wszystkie kluby, bary i restauracje wznawiają normalne funkcjonowanie dla posiadaczy certyfikatów covidowych z możliwością tańca i goszczenia klientów na stojąco.

W związku ze spadającą liczbą dziennych zakażeń władze Hiszpanii zniosły w czwartek obowiązek noszenia maseczek ochronnych poza zamkniętymi pomieszczeniami. Obostrzenie to wprowadzono w grudniu 2021 r., w związku z obawą o nasilenie się infekcji koronawirusem podczas szóstej fali pandemii.

We Francji w środę władze ponownie otworzyły dyskoteki i kluby nocne, zamknięte od 10 grudnia. Wznowione zostały również koncerty, a konsumpcja ponownie jest możliwa w kinach, a także na stojąco w barach. Zdaniem władz sytuacja sanitarna poprawia się na tyle, że możliwe jest również zniesienie obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych w pomieszczeniach zamkniętych od połowy marca. Od 28 lutego noszenia maseczek nie będzie już wymagane w miejscach, do których dostęp jest uzależniony od posiadania certyfikatów szczepień.

W związku z poprawiającą się sytuacją w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson ma przedstawić plan życia z COVID-19 dla Anglii, w ramach którego, jak się oczekuje, ogłosi zastąpienie wymogu izolowania się przez osoby zakażone zaleceniem. Oznaczać to będzie zniesienie ostatniej restrykcji covidowej w Anglii.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM