Koniec z maseczkami. Lekarka chorób zakaźnych: To nie jest czas, by powiedzieć, że to koniec pandemii

Koniec z maseczkami. Decyzją rządu od 28 marca w pomieszczeniach zamkniętych nie trzeba zasłaniać ust i nosa. - Znoszenie w tym momencie obostrzeń, obowiązku noszenia maseczek jest nieco ryzykowne - oceniła w TOK FM specjalista chorób zakaźnych i pediatrii - dr Lidia Stopyra.
Zobacz wideo

Od poniedziałku 28 marca w przestrzeniach zamkniętych nie będzie już trzeba nosić maseczek. Decyzją rządu zniesiona zostanie także izolacja domowa oraz kwarantanna dla współdomowników, a także wszystkie kwarantanny związane z wjazdem do Polski. Rząd ogłosił liberalizację zasad w dniu, gdy w związku z COVID-19 zmarło w Polsce 146 osób oraz odnotowano blisko 9 000 nowych zakażeń.

- Sytuacja jest znacznie lepsza niż kilka tygodni temu, gdy mieliśmy po 50 000 zachorowań dziennie, jednak powinniśmy zachować czujność. To nie jest czas, żeby powiedzieć: koniec pandemii, możemy żyć normalnie. Znoszenie w tym momencie obostrzeń, obowiązku noszenia maseczek jest nieco ryzykowne - oceniła w TOK FM specjalista chorób zakaźnych i pediatrii - dr Lidia Stopyra.

Jak alarmowała, "może dojść do tego, że będzie wzrost liczby zakażeń i liczby osób hospitalizowanych". Bo w Polsce znaczna część społeczeństwa cały czas jest niezaszczepiona przeciwko COVID-19. Trzy dawki szczepionki przyjęło ledwie ok. 30 proc. Polek i Polaków.

Co zatem robić od poniedziałku - zakładać maseczki czy nie? - Osoby, które są niezaszczepione, powinny nosić maseczki, dlatego, że mają ryzyko ciężkiego zachorowania po zakażeniu SARS-CoV-2. Pozostałe osoby w pomieszczeniach zamkniętych, przy bliskich kontaktach, również powinny je zakładać. One chronią nie tylko przed koronawirusem, ale przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. W obecnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy, jest to czujne, ostrożne postępowanie. Myślę, że najlepsze - mówiła kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM