Od 16 maja koniec stanu epidemii w Polsce. "Przełączamy światło z czerwonego na pomarańczowe"

- 16 maja zniesiony w Polsce zostanie stan epidemii - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w kraju nadal będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.

- Średnia liczba zakażeń koronawirusem w Polsce utrzymuje się poniżej 1000. Dynamika pandemii jest minusowa. Takie same zjawisko widzimy, jeżeli chodzi o obłożenie łóżek w szpitalach. Lekarze, z którymi rozmawiam, cały czas informują, że to już nie są tak ciężkie przypadki jak kiedyś. To są pacjenci przyjmowani w lepszym stanie, te hospitalizacje są krótsze - przekonywał Adam Niedzielski, minister zdrowia. Dodał, że nie ma żadnej "alertowej mutacji, która mogłaby spowodować kolejną falę zachorowań". 

- Powoli epidemia zdąża w kierunku endemii, czyli do sytuacji, w której wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia, przechorowalność nie stanowi zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego - podkreślał Niedzielski. 

- Dlatego podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego. To przełączenie światła w sygnalizatorze z czerwonego na pomarańczowe, co pokazuje, że jest ryzyko, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - ogłosił Niedzielski. 

- Ale cały czas będziemy uczulali i będziemy mówili o tym, że to jest takie symboliczne pomarańczowe światło, które mówi o tym, że możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji. I będę zawsze powtarzał, że prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i też pewnej sezonowości, którą do tej pory obserwowaliśmy – zaznaczył minister zdrowia.

- Dlatego ten stan zagrożenia będziemy co najmniej do tego okresu wrześniowego utrzymywać – zapowiedział Niedzielski. 

Ponad dwa lata ze stanem epidemii 

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii, w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Stopniowe znoszenie obostrzeń

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM