Przełom w leczeniu raka trzustki? Eksperymentalna metoda leczenia daje duże nadzieje

Nowotwór to jedna z trudniej leczonych chorób, a jego diagnozy pacjenci boją się jak ognia. Jednym z najcięższych rodzajów nowotworu jest rak trzustki. Rokowania zwykle nie są dobre. Czy to się zmieni? Portal NBC NEWS donosi o pozytywnym wyniku eksperymentalnego leczenia. Pacjentka przeżyła, a guz się zmniejszył. Czy będzie przełom w medycynie?

Zaawansowany rak trzustki to już nie wyrok? Wyniki eksperymentalnej terapii

Terapia opisana w periodyku branżowym "New England Journal of Medicine" polegała na zaprogramowaniu komórek odpornościowych tak, żeby atakowały komórki nowotworowe. To, jak się okazało, skuteczna metoda zastosowana po raz pierwszy w leczeniu raka trzustki Kathy Wilkes, 71-letniej chorej z Florydy.

Pacjentka przeszła wcześniej osiem cykli chemioterapii, a także radioterapię i operację usunięcia części trzustki. Mimo tradycyjnego leczenia, rak rozprzestrzenił się również na płuca. Dopiero próbki limfocytów T pobrane od pacjentki, zmodyfikowane i podane ponownie w postaci wlewu wywołały pożądaną reakcję organizmu:

  • w ciągu miesiąca od zabiegu, który miał miejsce 14 czerwca 2021 r, guzy w płucach pacjentki zmniejszyły się o ponad połowę,
  • sześć miesięcy później guzy miały rozmiar o 72 procent mniejszy niż pierwotnie.

Eksperymentalna modyfikacja limfocytów T - kolejne kroki w terapii nowotworu trzustki

Metoda opracowana przez naukowców polega na kilku krokach.

  • Od pacjenta pobierane są próbki limfocytów T.
  • Komórki limfocytów są modyfikowane genetycznie. Naukowcy przeprogramowują je tak, żeby rozpoznawały i atakowały komórki nowotworowe.
  • Zmienione limfocyty są następnie namnażane w laboratorium.
  • Na koniec z namnożonych komórek pacjent dostaje pojedynczy wlew dożylny.

- Jest to potencjalnie jednorazowa terapia - powiedział dr Rom Leidner, współautor raportu z leczenia i jeden z kierowników programu terapii nowotworów głowy i szyi w Providence Cancer Institute.

Przełom w leczeniu raka trzustki? Limfocyty T wykorzystane w terapii eksperymentalnej dają nadzieję

Zmodyfikowane limfocyty T pobrane od pacjenta, były wykorzystywane w terapiach już wcześniej.

- Limfocyty T odgrywają kluczową rolę w eliminacji patogenów i immunonadzorowaniu nowotworów. Organizm ludzki jest w stanie wytworzyć szereg wyspecjalizowanych limfocytów T, które zapewniają unikalne odpowiedzi na różnorodne spektrum komórek nowotworowych i patogenów (wirusy, bakterie i pasożyty), które są zdolne do przenikania mechanizmów obronnych gospodarza - informuje Santorius, zapewniający zaawansowane wsparcie techniczne dla przemysłu biofarmaceutycznego.

Czy użycie limfocytów T w leczeniu trudnych nowotworów trzustki przyniesie przełom w medycynie?

Niestety przypadek Kathy Wilkes nie pozwala się jeszcze cieszyć z opracowania nowej terapii leczenia raka trzustki. Inny pacjent, u którego zastosowano identyczną terapię, zmarł. Dziś lekarze nie wiedzą jeszcze dlaczego leczenie było skuteczne w jednym przypadku, a w drugim już nie. Dlatego prowadzą dalsze badania, i rozpoczęli właśnie rekrutację pacjentów do badania klinicznego fazy 1.

DOSTĘP PREMIUM