Lekarze nie mogą pracować, bo brakuje papieru na dyplomy? Jest komentarz PWPW i resortu zdrowia

Lekarze, którzy wiosną zdali egzaminy na specjalizacje, nie mogą w oparciu o nie leczyć pacjentów, bo wymagany jest specjalny papier, na którym drukowane są dyplomy, a tego brakuje - alarmował portal salon24.pl. Jest komentarz resortu zdrowia i PWPW.

Portal salon24.pl. podał, że lekarze, którzy wiosną zdali egzaminy na specjalizacje, nie mogą w oparciu o nie leczyć pacjentów, bo wymagany jest specjalny papier, na którym drukowane są dyplomy, a tego brakuje. "System nie przewiduje dopuszczenia lekarza-specjalisty do pacjenta bez 'papierka'" - napisał portal.

O problemach z dyplomami mówił też w Onecie Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Docierają do nas sygnały, że lekarze specjaliści od dłuższego czasu czekają na dyplomy z CEM-u. Problem polega na tym, że jedynym potwierdzeniem uzyskania statusu specjalisty jest dyplom, więc status lekarza, który zdał egzamin, ale nie dostał dyplomu, jest dyskusyjny. My jako Naczelna Rada Lekarska stoimy na stanowisku, że to są specjaliści, a dyplom jest tylko potwierdzeniem stanu faktycznego - przekonywał Jankowski. 

Do sprawy w piątek odniosła się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. - Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej doniesień na temat opóźnień w dostawie blankietów dyplomów specjalisty lekarza i lekarza dentysty, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych informuje, że realizuje zamówienie na ten produkt zgodnie z uzgodnionymi terminami, wynikającymi z procesu technologicznego. Spółka nie ma opóźnień w realizacji zamówienia. PWPW dokłada wszelkich starań, aby zamówione blankiety dyplomów zostały przekazane jak najszybciej - podkreślono w oświadczeniu. 

Do sprawy na Twitterze jeszcze w czwartek odniósł się resort zdrowia. Resort zaznacza, że dyplom PES, zgodnie z nowymi przepisami, ma wysoki standard bezpieczeństwa. "Teza o niemożliwości leczenia bez tego dokumentu to kłamstwo. CEM wydaje na bieżąco zaświadczenia. Zdanie egzaminu i ukończenie szkolenia jest równoznaczne z możliwością leczenia jako specjalista" - przekazało MZ. 

DOSTĘP PREMIUM