Obostrzenia we wrześniu. Jest nowe rozporządzenie rządu

Rząd przedłużył do 30 września aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.

Oznacza to, że nadal konieczne będzie zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza i w aptekach.

Obostrzenia przedłużone 

Zmienione rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje ponadto m.in. przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących, jak również wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących, świadczeniobiorca będzie mógł zgłosić nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.

Zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 31 sierpnia.

Koronawirus w Polsce

Minionej doby badania potwierdziły 556 zakażeń koronawirusem, w tym 75 ponownych. Nikt z COVID-19 nie zmarł 0 poinformowano w poniedziałek na stronach rządowych. Wykonano 3241 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 22 sierpnia, badania potwierdziły 722 zakażenia koronawirusem, w tym 78 ponownych. Nie zanotowano przypadków śmiertelnych.

Łącznie - jak podano w poniedziałek -  od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 167 759 przypadków. Zmarło 117 030 osób z COVID-19.

Od 16 maja rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM