Kim była Raisa? Wielka miłość Michaiła Gorbaczowa
Kim była Raisa Gorbaczowa dzieciństwo spędziła na Syberii i Uralu
Raisa Maximowna Titarenko urodziła się w 5 stycznia 1932 roku, w Rubcowsku – miasteczku położonym w azjatyckiej części Rosji, na Syberii. Z zawodu była socjolożką, nauczycielką i działaczką społeczną.
Jej ojcem był inżynier kolejowy Maxim Andriejewicz Titarenko, a matką rodowita Syberyjka, pochodząca ze wsi Weselojarsk Aleksandra Pietrowna Titarenko z domu Parada. Rodzina, ze względu na zawód głowy rodziny wiele razy zmieniała miejsce zamieszkania. Przyszła żona przywódcy ZSRR spędziła swoje dzieciństwo na Syberii i Uralu.
Raisa była zdolną uczennicą – ukończyła naukę w szkole średniej z najwyższym odznaczeniem. Następnie podjęła studia socjologiczne na Wydziale Filozoficznym Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Ukończyła je w 1955 roku.
Raisa Gorbaczowa. Do ślubu poszła w pożyczonych butach
Swojego przyszłego męża Michaiła Gorbaczowa, rok od niej starszego studenta prawa, Raisa poznała w domu akademickim. Podobno zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, a Raisa dla swojego przyszłego męża zerwała wcześniejsze zaręczyny. Zakochana para nie miała wiele pieniędzy – ponoć nie było ich stać na obrączki, a do ślubu, Raisa poszła w pożyczonych od koleżanki butach.
Dzieci Gorbaczowa. Przeżyła tylko córka Irina
Po 1955 roku Michaił Gorbaczow wraz z żoną zamieszkali w radzieckim Stawropolu i żyli tam przez kolejne 23 lata. Raisa Gorbaczowa pracowała jako nauczycielka w szkole. Niedługo po ślubie "Rajka" - jak nazywał ją mąż – zaszła w ciążę. Niestety, ze względu na problemy Raisy ze zdrowiem (miała bardzo ciężkie ataki reumatyzmu), lekarze zalecili aborcję.
Niedługo potem Raisa zaszła ponownie w ciążę. 6 stycznia 1957 roku urodziła im się córka Irina, która została lekarzem. Została najpierw żoną chirurga Anatolija Winganskiego, a potem biznesmena Andrieja Truchaczowa.
Wielka miłość Michaiła Gorbaczowa. Pierwsza dama Związku Radzieckiego zmieniła wizerunek kraju na świecie
W 1985 roku Michaił Gorbaczow został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Miał 54 lata, a Raisa Gorbaczowa – 55 lat. Towarzyszyła ona swojemu mężowi podczas jego oficjalnych wizyt i podróży. Była bardzo aktywna społecznie i politycznie, organizowała akcje charytatywne, przyczyniła się do powstania Radzieckiego Funduszu Kultury.
Raisa nie chciała być jedynie "dodatkiem" do sławnego męża. Była jego doradczynią i miała podobno ogromny wpływ na działania polityczne swojego męża, co niekoniecznie podobało się rosyjskim elitom. Krytykowano ją także za wydawanie pieniędzy na eleganckie stroje i luksusowe produkty. Mówiono, że próbuje być pierwszą damą na wzór Nancy Reagan.
Raisa Gorbaczowa, dzięki swoim wizerunkowym zabiegom, a także sposobowi bycia, była za to uwielbiana za granicą i uważa się, że doprowadziła do ocieplenia wizerunku Związku Radzieckiego na świecie. Prezydent Francji Francois Mitterrand po wizycie w ZSRR napisał do Gorbaczowa o jego żonie: "jej wdzięk i kultura zmieniły zupełnie nasze wyobrażenia o Pańskim kraju".
Gorbaczow. Nagroda Nobla i smutne wiadomości. "Choroba Raisy to jak śnieg w lecie"
W 1990 roku Michaił Gorbaczow został prezydentem ZSRR. W tym samym roku otrzymał również Pokojową Nagrodę Nobla, dzięki swoim działaniom, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny.
Jednak już rok później Gorbaczow został aresztowany podczas puczu moskiewskiego. Najprawdopodobniej wskutek tych stresujących zdarzeń, Raisa Gorbaczowa doznała zawału, a następnie wylewu. Nie wróciła już nigdy do pełni zdrowia.
W lipcu 1999 roku na Raisę spadła wiadomość o jej poważnej chorobie. U żony Gorbaczowa zdiagnozowano białaczkę. Po przejściu dwumiesięcznego leczenia okazało się, że jest już dla niej za późno. Załamany chorobą żony Michaił Gorbaczow powiedział wtedy: "Choroba Raisy to jak śnieg w lecie".
Raisa Gorbaczowa zmarła w szpitalu w niemieckim Munster we 20 września 1999 roku.
-
Jak się żyje w kraju, w którym Polacy stanowią największą mniejszość? "Inny schemat kariery"
-
Skutek uboczny raportu komisji "lex Tusk". "Byłoby to straszne"
-
Ujawnił "darknet" dla dzieci, więc postanowiły, że "spadnie z rowerka". "Nękały mnie i groziły mojej rodzinie"
-
Rząd Tuska "wygasi" hobby tysięcy Polaków? "Robią potworny kipisz"
-
''Czuliśmy się podludźmi". Anu Czerwiński o sytuacji osób LGBTQ
- Witalij Kliczko punktuje ukraińskiego prezydenta. Mówi o błędach
- Zimno i ciemno: trzeba więc grzać i świecić. Jak wygląda energetyczna układanka w tym sezonie?
- Morawiecki podkradł Hołowni popcorn? "Polityka to nie show"
- "Malowali pingwiny, czytali policjantom poezję", gdy "kraj niknął w chmurach gazu". Obrona parku Gezi [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- "Bez alkoholu Duda jest strasznym nudziarzem, po alkoholu odwrotnie". Kulisy polsko-ukraińskiej dyplomacji [FRAGMENT KSIĄŻKI]