Wiceminister Kraska: W Polsce stwierdzono dwa przypadki nowego subwariantu omikronu

W Europie Zachodniej pojawił się nowy subwariant BQ.1 i BQ.1.1 omikronu. W Polsce stwierdzono dwa takie przypadki - powiedział w Studiu PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że szczepionki przeciwko wariantowi omikron w dużym procencie zabezpieczają także przed nowymi subwariantami. Kraska odpowiedział też na pytanie czy, grozi nam twindemia.

Wiceszef resortu zdrowia w czwartek w rozmowie z PAP.pl pytany był, czy koronawirus jest obecnie w Polsce w odwrocie, zaznaczył, że "w tej chwili sytuacja w kraju jest stabilna".

- Mamy coraz mniej przypadków zakażeń. Dzisiejsze dane to jest poniżej tysiąca nowych przypadków zakażeń. Tydzień do tygodnia odnotowujemy spadek o ponad 30 proc. Maleje także liczba pacjentów przebywających w szpitalach. Współczynnik R także jest poniżej jedności, więc dane, które otrzymujemy, są optymistyczne – ocenił wiceminister Kraska.

Zwrócił uwagę, że w krajach Europy Zachodniej dochodzi do wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń. - Z danych, które otrzymujemy od naszych kolegów z Zachodu, możemy powiedzieć, że pojawił się nowy subwariant omikronu BQ.1 i BQ.1.1 – powiedział wiceszef MZ. Kraska wyjaśnił, że "to są nowe subwarianty wariantu omikron BA.5, który także powoduje nowe zakażenia".

- Trudno powiedzieć, jak to będzie się dalej rozwijało - ocenił.

Nowy subwariant także w Polsce

Jak poinformował wiceminister zdrowia, nowy subwariant jest już obecny w Polsce. - Mamy na razie stwierdzone dwa przypadki. Monitorujemy sytuację. Wydaje się, że będzie następowało wypieranie wariantu B.A.5, który jest w tej chwili, ale chyba następuje to wolniej niż w poprzednich falach – powiedział.

Podkreślił, że "obecny czas to najlepszy okres do wykonania szczepień przeciw COVID-19, ponieważ na razie mamy mało nowych przypadków".

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia, "wstępne badania pokazują, że szczepionki, które są w tej chwili, jako dodatkowe, jako bonusy, które są skierowane na warianty omikronu, w dużym procencie zabezpieczają przed nowymi subwariantami".

Grozi nam twindemia?

Kraska pytany o tzw. twindemię, czyli o podwójne zakażenie COVID-19 i grypą, powiedział, że w Polsce sezon grypowy przypada na początek stycznia i na luty. - W dwóch ostatnich latach dzięki noszeniu maseczek, zachowywaniu dystansu społecznego i dezynfekcji rąk nie tylko zmniejszyła się liczba zakażeń koronawirusem, ale także grypą. Dane z ostatnich dwóch sezonów pokazały, że odnotowano prawie czterokrotnie mniej infekcji grypowych, niż to było w sezonie przed pandemią – mówił Kraska.

Jak zaznaczył, obecny okres to najlepszy moment, aby zaszczepić się przeciw grypie. Zapewnił, że kraju jest dużo szczepionek i są one dostępne w magazynach. Przypomniał także, że osoby powyżej 75 lat mogą szczepić się przeciwko grypie bezpłatnie.

Kraska przyznał, że kiedy jest mniej zakażeń, Polacy mniej chętnie się szczepią. - Musimy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie – wskazał. Dopytywany, jak będzie na przełomie tego i następnego roku, wiceminister zdrowia powiedział, że przypadków zakażeń "może być zdecydowanie więcej".

TOK FM PREMIUM