"ZUS sprawdza osoby na L4 rzadziej, ale skuteczniej". Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim

"Organ rentowy przyznaje, że elektronizacja zwolnień lekarskich pozwoliła na ich lepszą kontrolę" - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" podaje, powołując się na najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że w III kwartale 2022 r. dokonano 109,1 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. To - jak czytamy - więcej niż rok wcześniej, ale mniej niż np. w II kw. 2022 r., czy w III kw. 2019 r.

Gazeta informuje, że w III kw. 2021 r. było 88,3 tys. kontroli, w II kw. 2022 r. było 109,3 tys. kontroli, zaś w III kw. 2019 r., czyli przed pandemią - 144,6 tys. kontroli. "Dane mówią też, że pomimo spadku liczby kontroli (kwartał do kwartału) są one skuteczniejsze. W III kw. 2022 r. wydano więcej decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych (6 tys.) aniżeli w II kw. (5,6 tys.)" - czytamy.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", lepszemu monitorowaniu L4 przysłużyła się możliwość uzyskiwania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. "Kontrole są przede wszystkim kierowane tam, gdzie ryzyko nadużyć jest największe. Chodzi np. o osoby bardzo często biorące zwolnienia od różnych lekarzy" - podaje dziennik.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM