Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Min. Niedzielski podał termin rozpoczęcia szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek o zasadach szczepienia przeciw COVID-19 piątą, adaptowaną dawką. Chodzi o preparaty dostosowane do zapewnienia szerszej ochrony, uwzględniającej wariant omikron.
Zobacz wideo

Jak poinformował Adam Niedzielski, akcja szczepienia piątą dawką rozpocznie się 15 kwietnia 2023 roku. Jednoczenie poinformował o zasadach szczepienia przeciw COVID-19 kolejną adaptowaną dawką. 

- Przez ostatnie tygodnie analizowaliśmy, jak sytuacja wygląda w innych krajach, zapytaliśmy również naszych ekspertów o zalecenia i po dwóch tygodniach dyskusji wczoraj na sztabie, który zajmuje się zagadnieniami covidowymi, podjęliśmy decyzję - powiedział Niedzielski.

Piąta dawka szczepionki przeciw koronawirusowi dla osób starszych

Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przyjęcie piątej dawki tym osobom, które przyjęły czwartą dawkę w postaci szczepienie jednowalentnego. - Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego - mówił.

- Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które otrzymały jako czwartą dawkę szczepionkę jednowalentną, będą miały możliwość zaszczepienia się szczepionką najnowszą - podkreślił minister zdrowia.

Drugi warunek, jaki powinny spełniać osoby, którym ministerstwo rekomenduje szczepienie piątą dawką, to wiek. - Kierujemy je do osób 60 plus, bo to jest grupa ryzyka, jeżeli chodzi o zachorowania na COVID-19 - mówił Niedzielski - Według naszej wiedzy ok. 1,8 mln spełnia te kryteria, czyli jest w wieku powyżej 60. roku życia i przyjęło jako czwartą dawkę jednowalentną - wyliczył minister.

Podkreślił, że oprócz tej grupy ministerstwo zaleca szczepienia piątą dawką personelowi medycznego i osobom mającym upośledzenia systemu immunologicznego.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM