Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpłatnych lekach. Morawiecki i tak wbił szpilkę w PO

Prezydent Andrzej Duda, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał we wtorek ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat. Po zmianie program ma być dostępny dla ok. 16 mln osób.
Zobacz wideo

Rozszerzenie grupy pacjentów, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat to w istocie wsparcie dla rodzin i kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na podstawowym poziomie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy w tej sprawie.

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. - Następuje bardzo znaczne rozszerzenie katalogu uprawnionych  - powiedział prezydent Duda. Po zmianie program ma być dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Jak zaznaczył, zmiany to "w istocie wsparcie dla rodziny". - To także kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na zupełnie podstawowym poziomie. (...) Mam nadzieję, że będzie to realne wsparcie dla wszystkich, którzy będą go potrzebowali-  powiedział.

Bezpłatne leki dla seniorów i dzieci. "Za PO panowała znieczulica"

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że inwestycja w ochronę zdrowia to zobowiązanie, które rząd realizuje nie tylko w warstwie programowej czy strategicznej, ale w ślad za słowami idą również czyny. - W momencie, w którym przejmowaliśmy stery kraju, w 2015 r., łączne wydatki na ochronę zdrowia to było mniej więcej 77 mld zł. W tym roku, po ośmiu latach, to ponad 160 mld, a na przyszły rok zaplanowane mamy 190 mld zł -  powiedział premier.

Jak zaznaczył, "nie tylko realizujemy nasz program, ale też realizujemy dziedzictwo Solidarności, naszego ruchu społecznego, politycznego i niepodległościowego, w którym zawarty był podstawowy pierwiastek troski o drugiego człowieka". Zwrócił uwagę, że za czasów Platformy Obywatelskiej panowała znieczulica. - Znieczulica na los tych, którzy właśnie najbardziej wsparcia ze strony państwa potrzebowali - stwierdził szef rządu.

Przekazał, że dzięki podpisanej ustawie wsparcie od państwa otrzyma "łącznie ok. 14, może nawet 15 mln, ludzi, a więc ok. 40 proc. całej populacji polskiej, która będzie mogła z tego korzystać".

Bezpłatne leki dla seniorów i dzieci. Konkrety "za kilka dni"

Minister Zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała, że "za kilka dni grupa osób powyżej 65.roku życia będzie mogła skorzystać z blisko 3800 leków", a "blisko 2800 bezpłatnych leków dostępnych będzie na potrzeby dzieci do 18. roku życia".

Katalog bezpłatnych produktów zostanie rozszerzony i ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym, oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Lista leków będzie sukcesywnie rozszerzana.

Program 75 plus od 2016 r. kosztował 4,5 mld zł. W 2022 r. wydano na ten cel blisko 800 mln. Na poszerzenie programu rząd ma przeznaczyć dodatkowo 1,6 mld zł. Łącznie będzie to 2,4 mld zł. Dzięki nowemu rozwiązaniu z programu bezpłatnych leków będzie mogło skorzystać ok. 11,5 mln kolejnych osób, z czego ok. 7 mln dzieci i młodzieży.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia i dla dzieci do lat 18 zapowiadał w połowie maja wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM