Łódzkie. Od dziś nauka zdalna, ale niektórzy uczniowie wciąż będą chodzić do szkoły. "Najgorzej mają ci na kwarantannie"

W Łodzi na 308 samorządowych szkół i przedszkoli kwarantannę mają obecnie uczniowie z 79 placówek, czyli ok. 25 proc. W najgorszej sytuacji są te dzieci, które na kwarantannę poszły tuż przed rozpoczęciem zdalnego nauczania - 16 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Pabianicach będzie zamkniętych w domach również w Wigilię.
Zobacz wideo

W poniedziałek 20 grudnia uczniowie znów zasiedli przed komputerami. Tym razem nauka zdalna ma potrwać zaledwie kilka dni w grudniu i kilka dni w styczniu. Przemysław Czarnek, minister edukacji zapiera się, że nie zostanie przedłużona.

- To tylko trzy dni przed świętami i cztery dni po - mówi Antonina Wirska z VI LO w Łodzi. - Z jednej strony lepiej jest chodzić do szkoły, z drugiej na zdalnych na pewno jest łatwiej - dodaje.

Czas przed Bożym Narodzeniem to w większości szkół okres intensywnych popraw stopni. Niektórzy nauczyciele muszą wystawić je do 22 grudnia, inni tuż po świętach. - Na pewno jest to jakieś utrudnienie. Jeśli kogoś nie było na klasówce i będzie ją pisał na zdalnych, to pozostali uczniowie mogą mieć pretensje do nauczyciela, bo oni pisali stacjonarnie. W domu na większości przedmiotów można sobie pomóc korzystając z różnych źródeł - przyznaje Michalina Suwara z VI LO w Łodzi.

W tej szkole nauczanie hybrydowe właściwie od początku czwartej fali pandemii trwało niemalże w każdym tygodniu. - Prawie zawsze mieliśmy jakąś klasę lub kilka klas zamkniętych na kwarantannach. Dziś jest ich sześć na 17 - informuje Małgorzata Caban, dyrektorka VI LO w Łodzi. - Ale od dziś również pozostali uczniowie uczą się z domów, więc problem jest mniejszy.

Niektórzy nie poświętują

Problem jest mniejszy dla szkoły, ale nie dla uczniów. Lekcje stacjonarne trwały do 17 grudnia, więc jeśli w weekend okazało się, że któreś z dzieci zostało zakażone, klasy zostaną skierowane na kwarantannę. A to oznacza, że uczniowie mogą być zamknięci w domach również w czasie świąt.

Z danych Urzędu Miasta Łodzi wynika, że na 308 samorządowych szkół i przedszkoli kwarantannę mają obecnie uczniowie z 79 placówek, czyli ok. 25 proc. - Dotyczy to 37 szkół podstawowych, 25 przedszkoli, 1 zespołu przedszkoli miejskich, 1 zespołu szkolno-przedszkolnego, 2 szkół specjalnych i 13 szkół ponadpodstawowych - wylicza Grzegorz Gawlik z biura prasowego rzecznika prezydent Łodzi.

W podłódzkich Pabianicach kwarantanna dotyczy głównie uczniów szkół podstawowych i przedszkoli. Na pięć szkół ponadpodstawowych z powodu COVID-19 kwarantannę mają tylko cztery klasy z Zespołu Szkół nr 2.

W Pabianicach niektóre przedszkolaki zostaną w domu

W najgorszej sytuacji są te dzieci, które na kwarantannę trafiły tuż przed rozpoczęciem zdalnego nauczania. 16 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Pabianicach będzie zamkniętych w domach również w Wigilię, a 9 maluchów z PM 15 - do końca świąt.

- Sytuacja jest dynamiczna. Jeszcze teraz mogą spływać informacje o kolejnych zakażeniach i kwarantannach. Do tego w przedszkolach nie wprowadzono nauki zdalnej. Rodzice powinni być więc naszykowani na to, że w razie pojawienia się COVID-19 w grupie, dzieci zostaną objęte kwarantanną - mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia. - To nie zależy od nas. Na kwarantannę kieruje sanepid - dodaje.

W pabianickich szkołach podstawowych na kwarantannie jest 156 uczniów i 2 nauczycieli. W przedszkolach kwarantannę sanepid nałożył 130 dzieciom i 6 pracownikom.

Niektórzy wciąż będą chodzić do szkoły

- Mimo że od dziś obowiązuje nauka zdalna, to część uczniów będzie przychodzić do szkoły. Zgodnie z rozporządzeniem jesteśmy otwarci dla tych, którzy uczą się zawodu. To dobrze, szczególnie w obliczu zbliżających się egzaminów zawodowych, które odbędą się już w styczniu - mówi Eliza Matusiak, dyrektorka ZS2 w Pabianicach.

- W naszej szkole w czasie trwania nauczania zdalnego będą się odbywały zajęcia przygotowujące do egzaminu z fryzjerstwa - dodaje Agnieszka Kulpińska-Górska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach.

Od poniedziałku (20 grudnia} w szkołach obowiązuje nauka zdalna. Uczniowie do środy mają lekcje on-line. Potem rozpocznie się przerwa świąteczno-noworoczna. Ponownie przed monitorami komputerów zasiądą 3 stycznia. Dla niektórych będą to znów tylko trzy dni nauki zdalnej, bo w czwartek jest dzień wolny z okazji święta Trzech Króli. W wielu szkołach w piątek jest dzień dyrektorski. W tej sytuacji nie odbędą się również zajęcia zdalne. Niektóre szkoły będą miały tego dnia lekcje on-line.

Wraz z rozpoczęciem zajęć zdalnych rodzice dzieci do 8. roku życia mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Szkoły podstawowe mają obowiązek w tym czasie zapewnić opiekę świetlicową uczniom klas 1-3, jeśli poproszą o to ich rodzice.

DOSTĘP PREMIUM