Stawiła się na poród. Okazało się, że choruje na COVID-19. "Nie ma możliwości odesłania pacjentki"

Chora na COVID-19 kobieta urodziła córeczkę. Dziecko przyszło na świat w Pabianickim Centrum Medycznym - zdrowe. Pacjentka przechodziła chorobę bezobjawowo, a o zakażeniu dowiedziała się dopiero, gdy stawiła się na izbę przyjęć. - Nie ma możliwości odesłania pacjentki, która jest gotowa do porodu. Jesteśmy na to przygotowani - mówi lekarz.
Zobacz wideo

Dziewczynka urodzona przez kobietę zakażoną koronawirusem przyszła na świat 1 stycznia o godzinie 19.30. To pierwsze dziecko urodzone w Pabianickim Centrum Medycznym w tym roku. Gdyby nie to, że testowani są wszyscy pacjenci przyjmowani na oddziały szpitalne, kobieta w ogóle nie wiedziałaby, że jest chora.

- Pacjentka trafiła do nas w Nowy Rok. Nie miała objawów - informuje prof. Przemysław Oszukowski, koordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Pabianickim Centrum Medycznym. - Nie ma możliwości odesłania pacjentki, która jest gotowa do porodu. Jesteśmy na to przygotowani. Każdy oddział ma wydzieloną część, którą może izolować [pacjentkę - red.] - dodaje.

Dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie. W porodzie uczestniczył pełny skład lekarzy, pielęgniarek i instrumentariuszek. - Tak jak zawsze w przypadku pacjenta z COVID-19 zostały podjęte dodatkowe środki bezpieczeństwa - informuje nasz rozmówca. - Wszyscy uczestniczący w porodzie byli odpowiednio ubrani, a po porodzie została wykonana dokładniejsza dezynfekcja. Obecnie kobieta leży w izolatce - dodaje prof. Oszukowski.

Dziewczynka urodziła się zdrowa. Dostała 10 punktów w skali Apgar.

- Neonatolog miał wątpliwości co do prawidłowej saturacji dziecka. Dlatego podjął decyzję o przewiezieniu noworodka do innej placówki medycznej - poinformował lekarz. Dziewczynka została przewieziona do Salve Medica w Łodzi.

Gdy sanepid wyda pozwolenie, matka dziecka wyjdzie do domu. - Na razie pacjentka przebywa w naszym szpitalu i ma zapewnioną bardzo dobrą opiekę - zapewnia Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w PCM.

DOSTĘP PREMIUM