"Boimy się zakażeń". Bydgoskie szkoły przekładają studniówki, niektóre nawet na maj

- Planowaliśmy studniówkę na 14 stycznia, ale z powodu sytuacji epidemicznej komitet organizacyjny przełożył ją na koniec lutego - usłyszeliśmy w III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. W pozostałych szkołach bale także są przekładane na inne - późniejsze - terminy lub wręcz odwoływane.
Zobacz wideo

Styczeń to tradycyjny czas studniówek. W ubiegłym roku szkolnym bale nie odbyły się ze względu na epidemiczne obostrzenia. Teraz miało już być inaczej. W III Liceum Ogólnokształcącym imprezę zaplanowano dość huczną - na 150 uczniów wraz z osobami towarzyszącymi, plus oczywiście kadrą pedagogiczną. - Studniówka miała odbyć się 14 stycznia w jednym z hoteli, ale do końca miesiąca są szczególne obostrzenia dotyczące organizowania imprez tanecznych, w związku z tym komitet studniówkowy zdecydował o przeniesieniu balu na 24 lutego - wyjaśnia dyrektorka III LO Grażyna Dziedzic.

- Liczycie, że wtedy się uda? - dopytuję. - Mamy taką nadzieję. Większość naszych uczniów jest zaszczepiona i wiem, że bardzo poważnie podchodzą do tego, żeby zadbać o swoje zdrowie. Jeśli będą jakieś kłopoty z organizacją, to będziemy myśleć nad innym rozwiązaniem - tłumaczy dyrektorka.

Także na przełomie lutego i marca swoją studniówkę ma I Liceum Ogólnokształcące, choć w pierwotnym terminie planowana bal miał się odbyć 8 stycznia 2022.

Egzaminy ważniejsze niż zabawa

Studniówkę, ale na znaczenie dalszy termin, przekłada także Zespół Szkół Budowlanych. - Uczniowie zdają teraz egzaminy zawodowe. W związku z tym, gdybyśmy zrobili teraz taki wspaniały bal, gdyby się wszyscy świetnie bawili, a potem doszłoby do zachorowań, to uczniowie nie mogliby podejść do egzaminów w tej sesji. Kolejna jest dopiero w czerwcu, co mogłoby zaburzyć plany dotyczące dalszej edukacji - wyjaśnia dyrektorka placówki Magdalena Popielewska. Dlatego w Zespole Szkół Budowlanych bal odbędzie się w dopiero maju, już po maturach.

Są też w Bydgoszczy szkoły, które zdecydowały o odwołaniu studniówki. Na balu - podobnie jak rok temu - nie będą bawić się uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2, a także Zespołu Szkół Samochodowych.  

Ministerstwo Edukacji: Studniówki tak, ale w reżimie sanitarnym

W grudniu 2021 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki - we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym - przygotowało wytyczne w sprawie organizacji uroczystości studniówkowych. W balu mogą wziąć udział tylko osoby zdrowe, które nie mają kwarantanny, izolacji i żadnych objawów infekcji. Szkoła musi mieć listę wszystkich gości i osób z obsługi, wraz z pełnymi danymi kontaktowymi, które w razie potrzeby należy udostępnić Inspekcji Sanitarnej.

Ponadto zabawa musi odbywać się w pełnym reżimie sanitarnym. "Zalecane jest wietrzenie sal, miejsc do spożywania posiłków oraz części wspólnych (korytarze) co najmniej raz na godzinę, a sal do tańczenia - częściej. Rekomenduje się czyszczenie i dezynfekcję co godzinę powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty)" - czytamy w rządowych obostrzeniach.

Jeśli szkoła planuje studniówkę we własnym budynku, to w przypadku na przykład przejścia na naukę zdalną lub hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań - bal nie może się odbyć. 

DOSTĘP PREMIUM