Łódzkie. Po powrocie do szkół znów rośnie liczba osób na kwarantannie. Co będzie do ferii?

We wtorek na kwarantannie znajdowało się ponad 20 tysięcy mieszkańców z województwa łódzkiego. To dwa razy więcej niż jeszcze tydzień temu. Nauczanie hybrydowe lub zdalne prowadzone jest w ponad 5 proc. szkół w regionie.
Zobacz wideo

Powrót do nauki stacjonarnej odbił się na koronawirusowych statystykach w Łódzkiem. Tydzień temu (w poniedziałek, 10 stycznia), gdy uczniowie dopiero wracali do szkół, kwarantanną objętych było 8 114 mieszkańców województwa. Tymczasem dziś (19 stycznia) na kwarantannie było aż 20 805 osób.

Nie trudno wysnuć wniosek, że rosnąca liczba osób zamkniętych w domach ma związek z trybem lekcji w szkołach. Aby to udowodnić, wystarczy przypomnieć dane z grudnia. Przed rozpoczęciem zdalnego nauczania i przerwy świąteczno-noworocznej w Łódzkiem na kwarantannach było prawie 30 tysięcy mieszkańców. Na początku stycznia liczba ta wahała się w okolicach 10 tysięcy. Spadek odnotowano w związku z zamknięciem szkół i przejściem uczniów na tryb nauki zdalnej.

5 proc. szkół uczy się zdalnie lub hybrydowo

Jeśli chodzi o sytuację w szkołach - na nieco ponad 2 tysiące placówek podlegających pod łódzkie kuratorium oświaty - we wtorek kwarantanną objęci byli uczniowie ze 110. Stanowi to 5,2 proc. wszystkich szkół z województwa.

W samej Łodzi na 308 samorządowych placówek oświatowych w jednej wprowadzono nauczanie zdalne, a w 62 hybrydowe. Dotyczy to: 13 przedszkoli miejskich, czterech zespołów szkolno-przedszkolnych, dwóch szkół specjalnych, 30 szkół podstawowych i 14 szkół ponadpodstawowych.

- Łącznie dotyczy to 63 placówek. Przed świętami niejednokrotnie przekraczaliśmy setkę - informuje Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi i przypomina, że ferie w Łódzkiem są dopiero za cztery tygodnie. Do tego czasu liczba osób na kwarantannie prawdopodobnie jeszcze znacznie wzrośnie.

Coraz gorzej jest również w podłódzkich Pabianicach. - Na kwarantannie mamy obecnie 190 uczniów pabianickich szkół podstawowych i 21 z jednego przedszkola. Poza tym izolacją objętą jest jeden nauczyciel i jeden jest na kwarantannie - wylicza Elżbieta Pajewska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Na kwarantannach są uczniowie: Szkoła Podstawowa nr 1 - 48, SP nr 2 - 39 uczniów, SP 3 - 46, SP 8 - 13 oraz SP 16 - 50. Dotyczy to również 20 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5.

Wspomniane ferie w województwie łódzkim rozpoczną się 14 lutego. Będzie to ostatnia tura. Na razie rząd nie planuje wprowadzania jakichkolwiek dodatkowych obostrzeń, które mogłyby zakłócić harmonogram. Z drugiej strony spodziewamy się piątej fali epidemii, która ma przynieść bardzo wysoką liczbę nowych zachorowań. Do tego istnieje zagrożenie kwarantanną nałożoną z powodu kontaktu w szkole. A to oznaczałoby spędzenie przynajmniej pierwszego tygodnia ferii w zamknięciu.

DOSTĘP PREMIUM