Spadło zainteresowanie szczepieniami dzieci w Łódzkiem. Tylko 3 proc. przyjęło obie dawki

Blisko 11 procent dzieci z województwa łódzkiego zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. - To bardzo mało - przyznaje przedstawicielka NFZ. Chętniej szczepią dzieci mieszkańcy dużych miast. Najgorsza sytuacja jest zaś na wsiach.
Zobacz wideo

- Gdy zapisywałam swoje dziecko, widziałam jak znikają terminy. Zapowiada się, że szczepienia dzieci będą szły sprawnie - mówiła nam w grudniu Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ. Zapisy na szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 ruszyły 13 grudnia. Trzy dni później wystartowała sama akcja szczepień. Początkowo zainteresowanie było spore, o czym zresztą pisaliśmy na Tokfm.pl.

Po kilkunastu dniach okazało się jednak, że sytuacja wcale nie jest taka dobra. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 10,7 proc. dzieci w województwie łódzkim (w przedziale wiekowym 5-11 lat). To dokładnie 17 662 małych pacjentów. Drugą dawką zaszczepiło się blisko 5 500 z nich. Oznacza to, że w pełni zaszczepionych dzieci z naszego województwa jest 3 proc.

- To bardzo mało - ocenia Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. - Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w tym wieku są bezpieczne i skuteczne. Każde szczepienie to wyraz troski o bezpieczeństwo swojego dziecka, swoich bliskich i innych. To krok w stronę zwalczenia pandemii i powrotu do normalnego życia, lekcji w szkole i spędzania czasu tak jak lubimy - dodaje.

Do zaszczepienia pozostało około 147 000 dzieci z regionu łódzkiego. W samej Łodzi w pełni zaszczepionych jest nieco więcej dzieci niż w innych częściach województwa - czyli 7,2 proc. Oznacza to, że w mniejszych powiatach szczepionkę przyjęło jeszcze mniej maluchów.

COVID-19 nie omija dzieci

Eksperci podają, że dzieci chorują na COVID-19 rzadziej niż dorośli, a przebieg choroby jest u nich na ogół nieco łagodniejszy. Zdarza się jednak, że choroba również u maluchów przebiega ciężko i konieczna jest hospitalizacja. Taką sytuację wspomina Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Dostaliśmy wezwanie do rocznego dziecka, które miało potwierdzone zakażenie. Kasłało tak, że prawie się dusiło. Do tego doszła gorączka. Odwieźliśmy dziecko do szpitala - opowiada. - To nie jest tak, że dzieci nie chorują. Mamy wezwania do maluchów, którzy z powodu zakażenia COVID-19 są w złym stanie - dodaje. 

Coraz częściej - po przebyciu COVID-19 - zdarzają się też powikłania u dzieci w postaci PIMS, czyli pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego. - To właśnie dzieci i młodzież uczestniczą w transmisji wirusa, czyli mogą przenosić zakażenie na inne osoby, w tym na naszych bliskich - podaje Magdalena Góralczyk z łódzkiego NFZ. - Dlatego uodpornienie tej grupy przeciwko COVID-19 jest tak ważne dla ograniczenia szerzenia się koronawirusa. Szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi - wyjaśnia dalej.

Mimo rosnącej liczby nowych zachorwań rząd nie wprowadza na razie nauki zdalnej. Dzieci mają więc w szkole kontakt z wieloma innymi osobami. Często z powodu zakażenia potwierdzonego u rówieśnika lub nauczyciela na kwarantannę trafiają całe klasy. Nie dotyczy to uczniów i przedszkolaków zaszczepionych.

Szczepienia dzieci. Jak zarejestrować?

Zarejestrowanie dziecka na szczepienie jest bardzo proste. Jedną z dróg jest skontaktowanie się z wybranym punktem szczepień. W tym przypadku koniecznie trzeba zaznaczyć, że chodzi o szczepienie dziecka w wieku 5 - 11 lat.

Można również zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień - czyli numer 989 - lub skorzystać z e-rejestracji dostępnej na stronie głównej pacjent.gov.pl

Przed samym szczepieniem dziecka należy wypełnić krótką ankietę (podobną do tej, jaką wypełniają osoby dorosłe). Pytania dotyczą np. samopoczucia dziecka czy dotychczasowych reakcji alergicznych. Taki kwestionariusz jest dla lekarza podstawą do wydania decyzji, czy dziecko może być zaszczepione danego dnia.

DOSTĘP PREMIUM