Juliusz Machulski nowym Honorowym Obywatelem Lublina? Zdecydują radni

Juliusz Machulski może zostać Honorowym Obywatelem Lublina. Zdecydują o tym już w najbliższy czwartek radni miasta. Z wniosek o uhonorowanie reżysera wystąpiła Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie.
Zobacz wideo

Jak napisano w uzasadnieniu wniosku, tytuł Honorowego Obywatela Miasta należy się Juliuszowi Machulskiemu "w uznaniu dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce".

Juliusz Machulski - reżyser choćby takich filmów jak "Seksmisja", "Vabank" czy "Kiler" - z Lublinem związany jest od dawna. Tutaj mieszkał jako dziecko, tu zaczął interesować się kinem i teatrem. Jego rodzice - Halina i Jan Machulscy - występowali w lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy. "Jak sam [Machulski] często podkreśla, Lublin w dużej mierze go ukształtował" - napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

Machulski związał się z Lublinem także w ostatnich latach, ściśle współpracując z Teatrem Starym. W 2014 roku odbyła się prapremiera napisanej przez niego, specjalnie na zamówienie tej instytucji, sztuki "Machia". To historia poświęcona Niccolo Machiavellemu, którego 545. rocznica urodzin przypadła na dzień premiery spektaklu - 4 maja 2014 roku. Juliusz Machulski wyreżyserował spektakl, który grany jest do dzisiaj.

"W sposób szczególny Pan Juliusz Machulski włączył się w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina, przygotowując z tej okazji film 'Volta', którego Lublin jest głównym, pięknie zaprezentowanym bohaterem" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Radni zajmą się nią na sesji Rady Miasta w najbliższy czwartek (27 stycznia). 

Honorowi Obywatele Lublina

Honorowe Obywatelstwo Lublina jest nadawane na mocy uchwały Rady Miasta, z inicjatywy prezydenta lub grupy radnych. Do tej pory tytuł ten nadano 17 osobom. To m.in. papież Jan Paweł II, prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, poetka Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Norman Davies czy prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Honorowymi Obywatelami są również siatkarz Tomasz Wójtowicz czy dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski.

Jedną z ostatnich postaci, która dostała tytuł Honorowego Obywatela Lublina, jest ksiądz prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL. Wyróżnienie otrzymał w październiku ubiegłego roku. W uchwale wskazano m.in., że jest to "wyraz wdzięczności i uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina, jako ośrodka akademickiego, społecznego i wielokulturowego".

DOSTĘP PREMIUM