Lot balonem albo mecz Quidditcha. Łódzkie gra z WOŚP. Jakie atrakcje czekają mieszkańców?

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łódzkiem dopięty na ostatni guzik. W całym województwie działa ponad 700 sztabów, w samej Łodzi - 14. Pierwsze imprezy w ramach 30. finału rozpoczynają się już w piątek. Będzie można m.in. wznieść się balonem albo wygrać ślub w łódzkim Orientarium.
Zobacz wideo

Rok temu w Łodzi nie było hucznych imprez z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Ta niestety ciągle z nami jest, ale tym razem z orkiestrowych atrakcji Łódź nie rezygnuje. Organizatorzy finału zapewniają, że przywiązują ogromną wagę do zasad bezpieczeństwa sanitarnego. - Tak przygotowaliśmy program, aby wszystko było bezpiecznie. Specjalnie dlatego imprezy na terenie Manufaktury są zarówno na rynku, jak i częściowo w galerii. W miarę możliwości apelujemy o utrzymywanie dystansu oraz koniecznie o noszenie maseczek - mówi Agnieszka Langner, rzeczniczka łódzkiej Manufaktury, w której czeka mieszkańców najwięcej atrakcji.

- Liczymy na to, że zbiórka się powiedzie, jak zwykle. Nigdy nie wiadomo, kto z nas będzie korzystał ze sprzętu, który zostanie zakupiony z pieniędzy zebranych przez Orkiestrę - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Z kolei Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń przekonuje, że tym razem liczy na rekordową sumę - tak jak rekordowo wysoka jest liczba sztabów oraz wolontariuszy biorących udział w akcji. 

Ślub w otoczeniu meduz i narty z wiceprezydentem

Większość imprez i atrakcji związanych z Wielką Orkiestrą rusza dopiero w weekend, ale już teraz można wziąć udział w licytacjach. Co ciekawego jest do wygrania? Można spędzić dzień w Orientarium w Łodzi z jego pierwszym lokatorem - słoniem Aleksandrem. W programie są: przygotowanie jedzenia, karmienie, kąpiel, trening medyczny, sprzątanie wybiegu oraz zwiedzanie zaplecza hodowlanego i sypialni Aleksandra.

Do wylicytowania są też m.in. narty z Adamem Pustelnikiem - wiceprezydentem oraz ślub w Orientarium udzielony przez Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi. - To jedyna taka okazja, aby wziąć ślub w tunelu strefy oceanicznej pośród płaszczek, meduz i ryb - mówią organizatorzy licytacji.

Lot balonem albo mecz Quidditcha 

Jeśli chodzi o atrakcje bardziej stacjonarne - zdecydowanie najwięcej znajdziemy ich we wspomnianej już łódzkiej Manufakturze. Przez dwa dni mieszkańcy Łodzi i regionu będą się bawić na koncertach, ale nie tylko. Będzie można również zrobić sobie zdjęcie z piłkarzem ręcznym Karolem Bieleckim czy zobaczyć wystawę motocykli. Na scenie wystąpią między innymi: Sebastian Wojtczak - finalista "The Voice of Poland", Paweł Samokhin, Agata Buczkowska i Black Radio.

- Będzie można polecieć balonem na kilkanaście metrów wysokości. To chyba jedna z największych atrakcji jaką mamy w programie. Ale będzie można również podziwiać taniec koparek. Poza tym, jak co roku, łodzianie przynoszą do Manufaktury miedziaki i robią złote serce - mówi Sławomir Murawski, dyrektor Centrum Handlowego Manufaktura. W poprzednich latach z grosików złotego serca udało się zebrać ponad 70 tysięcy złotych.

W programie jest też mecz Quidditcha - to atrakcja szczególnie dla fanów Harry’ego Pottera. Studenci Politechniki Łódzkiej mają zorganizować przejażdżkę futurystycznymi pojazdami.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę scenę w rotundzie Manufaktury przejmie Zbyszek Pietrzak z Pokojowego Patrolu WOŚP i wraz ze znanymi gośćmi poprowadzi 6. edycję licytacji. Wśród gości będą m.in. Krzysztof Skiba, drużyna polskich strongmenów na czele z Krzysztofem Radzikowskim i Sławomirem Toczkiem, Małgorzata Niemczyk - siatkarka i złota medalistka, sędzia Anna Maria Wesołowska i Dominik Abus - znany z programu "Gogglebox. Przed telewizorem".

Podczas finału zaprezentują się też członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Destantowych "Czerwone Berety". - Chcemy pokazywać mieszkańcom naszego miasta, jakie mamy zamiłowania i sprzęt. Będzie można też zrobić sobie zdjęcie w mundurze - mówi Janusz Urbańczyk ze stowarzyszenia. 

Podczas całej akcji wolontariusze będą zbierać pieniądze w strojach postaci z komiksów. O godzinie 20 (w niedzielę) odbędzie się "Światełko do nieba" - tradycyjny pokaz sztucznych ogni.  

Łódzka Manufaktura włącza się w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 16. raz.

Ale nie tylko w Manufakturze na mieszkańców będą czekać atrakcje. Z pasażu Schillera - w niedzielę o 13 - wyruszy Wielka Szarża Konna. Parada przejdzie do placu Wolności i wróci z powrotem na pasaż. Weźmie w niej udział około 80 koni i nie tylko. - Zgłosiły się do nas również Ochotnicze Straże Pożarne, które wystawią swoje wozy bojowe - mówi Jarosław Ściborowski, szef sztabu Straży Miejskiej. - Poza tym będzie tańczył dla publiczności zespół "Mażoretki" i przygrywała Orkiestra Dęta ze Szczercowa - dodaje.

Jak co roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na ulice Łodzi wyjadą też zabytkowe autobusy i tramwaje oraz najnowsze pojazdy z floty MPK-Łódź. Będą wozić łodzian i turystów do organizowanych orkiestrowych wydarzeń. - Na trasie spotkamy skład czerwonych wagonów 5N z lat sześćdziesiątych, znane z podmiejskich linii wagony GT6 i 803N "Kanciak" oraz wagon imprezowy MPK-Łódź. Po ulicach Łodzi będą jeździć również kultowe Ikarusy i Jelcze - zachęcają członkowie Towarzystwa Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Wolontariusze WOŚP będą mogli korzystać bezpłatnie z całej komunikacji miejskiej w Łodzi.

Co szykują Pabianice?

W podłódzkich Pabianicach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zostanie zainaugurowana już w piątek. Pierwszą atrakcją będzie mecz towarzyski piłki nożnej, w którym naprzeciw siebie staną dwie drużyny: sztab WOŚP i sympatycy WOŚP. Na boisku zobaczymy m.in.: prezydenta miasta Grzegorza Mackiewicza, starostę powiatowego Krzysztofa Haburę, wiceprezydenta Marka Gryglewskiego i przewodniczącego rady Krzysztofa Rąkowskiego. W drużynie sztabu WOŚP - poza szefem i wolontariuszami - na boisku pojawi się również 5-letni Jaś. Mecz towarzyski odbędzie się o godzinie 16. Po nim rozpocznie się Orkiestrowy Turniej Piłki Nożnej, w którym udział weźmie już 10 drużyn.

W Pabianicach wiele atrakcji przewidziano zarówno w sobotę i w niedzielę. Gwiazdą 30. finału będzie Patrycja Markowska, która pojawi się na scenie 30 stycznia o 18. O 20 natomiast - w ramach "Światełka do nieba" - mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz laserowy.

DOSTĘP PREMIUM